Probleme suspensie C5

sfere, dozatoare, pompe, LDS, etc Âşi tren de rulare.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
viorelovidiu
pasionat
Mesaje: 788
Membru din: Vin 10-Apr-2009 20:37
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C6 2010 3.0HDI Exclusive
2: Ex: 3 x Citroen c5 2005 (2.0i, 2.0hdi, 2.2hdi)

Mesajde viorelovidiu » Joi 14-Iun-2012 14:32

Lionheart, ma bucur ca ai reusit sa-ti pui masina pe roti!
O curiozitate am, poti sa ne dai mai multe detalii despre senzorul de pe volan schimbat?
Pozitia lui, codul de piesa, pret, etc.

Multumesc!
Citroen C6 2010 3.0HDI Exclusive 280cp dpf off 8)

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Joi 14-Iun-2012 14:46

Probabil colegul se refera la traductorul unghiular de la volan.
Acesta nu are legatura cu suspensia.

Deci, vad ca ai schimbat traductorul de asieta si masina nu s-a ridicat, apoi ai schimbat motorul si pompa si suspensia a inceput sa functioneze.
Asta inseamna ca ceva in ansamblul motor-pompa e defect.
Eu inclin sa cred ca e ceva in motor si nu in pompa. Tu spui ca motorul e bun. De unde stii asta? L-ai invartit? Si daca da, cum l-ai invartit? L-ai alimentat pe direct sau prin blocul lui de comanda?
Intreb toate astea pentru ca ma indoiesc sa fi fost pompa defecta.

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Mesajde sandor mihai » Joi 14-Iun-2012 17:52

logic , o singura piesa a fost defectã. Probabilitatea sã se strice nu 4 ci 2 piese deodatã e foarte micã.modul asta de a repara o maºina e foarte costisitor pentru client. Trebuie sã aibã mult noroc ºi sã se roage sã înceapã schimbarea pieselor cu cea defectã. Captorul unghi volan e inclus în COM. În nici un caz defectarea pompei nu implicã stricarea Senzorului de aºieta ºi invers.trist.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
viorelovidiu
pasionat
Mesaje: 788
Membru din: Vin 10-Apr-2009 20:37
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C6 2010 3.0HDI Exclusive
2: Ex: 3 x Citroen c5 2005 (2.0i, 2.0hdi, 2.2hdi)

Mesajde viorelovidiu » Joi 14-Iun-2012 20:53

eu am schimbat com-ul cu piesa de origine si acea eroare n-a disparut. insa acum imi functioneaza ESP/ASR. De aceea am intrebat crezand ca e plasat in alta parte :lol:
Citroen C6 2010 3.0HDI Exclusive 280cp dpf off 8)

Lionheart
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Vin 23-Sep-2011 11:07
Localitate: Constanta

Mesajde Lionheart » Vin 15-Iun-2012 09:56

Intr-adevar, Mihai ai mare dreptate: trist atunci cand nu gasesti meseriasi buni, sau cand mecanicul se da mai desptet decat electricianul si/sau invers. Imi pare rau ca nu esti (sau nu sunt) mai aprope de mine (de tine), fiindca cred ca problema avuta la masina s-ar fi rezolvat si in mai putine zile si cu mai putini bani, dar....ce putem face?!....Oricum, iti multumesc si tie pentru suport si daca ai vreodata drum prin Constanta, astept un telefon de la tine. Pana atunci pun vinul la rece si la pastrare....:) (my phone: 0746.051.449)

* Pentru Viorel: asa cum a specificat si Mihai, senzorul e incorporat in COM si nu a avut legatura cu suspensia. L-au schimbat doar fiindca am avut acea oferta de piese si fiindca eroarea era permanenta. Sincer, inainte de asta n-am verificat daca datorita acestei erori aveam alte probleme (pilot automat, ESP etc.), din simplul motiv ca e masina sotiei. Eu o conduc doar din cand in cand....:)
Daca mai vrei codul piesei, spune-mi ca sa il verific si sa ti-l transmit.

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Vin 15-Iun-2012 10:19

cum spuneam...nu stiu multi cu ce se mananca suspensia asta si cine are curajul sa incerce o face orbeste si schimba,sau mai rau strica si mai rau
pacat ca asa a ajuns marca sa aibe un renume destut de prost ca fiind scumpa in intretinere
a ajuns asa din cauza mecanicilor care cauta orbeste si schimba ce nu trebuie si pe banii clientului
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
buda.nicolae
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Mie 20-Oct-2010 21:20
Localitate: Baia Sprie

Mesajde buda.nicolae » Vin 15-Iun-2012 23:07

Eu cred ca a fost dus motorasul de pe pompa hidraulica! Un prieten a avut aceeasi problema de vreo saptamani, mi-a trimis pompa intreaga, i-am luat cea mai ieftina pompa din dezmembrari, am schimbat motorasul ( au acelasi cod, insa pompa care am gasit-o era de hydractive 3, iar el avea nevoie de hydractive 3 + ), a pus piesa sus, si-a facut un sistem cu capac si furtun pt a baga bari presiune pe instalatie si GATA! Merge perfect! Toata distractia a costat 400 Ron + 3 sticle de lds.

Avatar utilizator
buda.nicolae
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Mie 20-Oct-2010 21:20
Localitate: Baia Sprie

Mesajde buda.nicolae » Vin 15-Iun-2012 23:15

Multumesc inca o data colegului mesersmith ! Be smart, have trust in him !


Înapoi la “Hidraulica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos