Problema suspensie punte fata

sfere, dozatoare, pompe, LDS, etc Âşi tren de rulare.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

tica959
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Vin 13-Feb-2009 21:49
Localitate: Baia Mare
Contact:

Problema suspensie punte fata

Mesajde tica959 » Mie 24-Ian-2018 18:14

Buna seara

De vreo 2 saptamani,in timpul mersului partea fata a masinii a inceput din senin sa se balanseze in sus si jos pe denivelarile drumului exact ca la o masina cu suspensia clasica la care erau duse telescoapele,apoi dupa un parcurs destul de scurt am simtit ca masina nu mai amortizeaza deloc(merga ca pe butuci,foarte rigida),am oprit si am vazut ca fata e coborata pe treapta cea mai de jos,pe stop.Am presupus ca uleiul hidraulic este insuficient,avand mai inainte niste pierderi datorate furtunurilor de retur de la cilindrii fata care s-au copt,am completat cu ulei hidraulic dupa care si-a revenit si a functionat normal pana azi cand din nou s-a lasat jos fata(nu chiar pana in pozitia de stop) incepand sa salte din nou in sus si jos pe denivelari.Am zis ca oi fi avand ceva pierderi de ulei pe undeva si sa mai completez dar de data asta era iesit ulei prin gaura busonului de umplere - asta ma gandesc datorita faptului ca am completat prea mult ulei,masina nefiind pe pozitia de jos cand am completat cum am aflat ulterior ca era corect de facut.
De data asta fata nu mai urca si coboara in timp ce spatele functioneaza normal pe toate treptele.
Sa se fi dus senzorul de inaltime fata?

Daca s-a mai intalnit cineva cu aceasta problema il rog sa ma ajute.

Multumesc,o seara placuta!

Valentin Sandu
pasionat
Mesaje: 356
Membru din: Dum 16-Mar-2008 15:55
Localitate: Bacau Str. mioritei Nr. 1

Re: Problema suspensie punte fata

Mesajde Valentin Sandu » Joi 25-Ian-2018 18:53

Da senzorul de inaltime de pe fata sa dereglat ,sau sa defectat.Urcati-o pe un canal si vedeti sa nu fie dat peste cap pirghia de la senzor .
Atelier reparatii Citroen, PM pt detalii

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Re: Problema suspensie punte fata

Mesajde sandor mihai » Vin 26-Ian-2018 21:30

N ar fi rau nici sa scrii la început ce masina ai ca e enervant sa ma apuc eu sa caut.( cel putin de pe telefon nu vad exact). Senzorul cu siguranta nu are nimic pt. Ca altfel nu ar mai merge nici spatele. Dacă e c5 3, cum spunea si dl. Valentin probabil parohia s ă intors 180 de grade. La c5 2 nu am întîlnit problema asta.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!


Înapoi la “Hidraulica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973