unde gasesc sistemul hidraulic

sfere, dozatoare, pompe, LDS, etc Âşi tren de rulare.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

rottwailer
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Mar 19-Aug-2008 10:54
Localitate: SIBIU

unde gasesc sistemul hidraulic

Mesajde rottwailer » Mar 19-Aug-2008 11:46

Am dus masina mea un Citro combi C5 2.0 HDI din 2002 la service Materna 38 din Sibiu. Dupa trei saptamani mi-au spus ca e bulit sistemul hidraulic si ca trebuie schimbat dar ca nu-l gasesc in Franta si nu-l pot face.(costa 2800 ron) In schimb mi-l pot aduce din Germania cu 3900!!! Bai sa fie parca l-ar cumpara de la BMW sau VW!!! Ce pot face? Sincer sunt foarte desamagit de service-ul Citroen din Sibiu. Sunt sub orice critica!!! Au grija doar de masinile patronului. (Polisano!). Ocoliti-l! Dar eu ce fac?

Avatar utilizator
cos76
pasionat
Mesaje: 239
Membru din: Joi 30-Noi-2006 20:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde cos76 » Mar 19-Aug-2008 11:56

Un service bun Citroen la noi pare ca este cel de la Valcea (Promotor) -unde poti lua legatura cu Dl-Mugurel Priscoveanu ale carui detalii de contact le gasesti pe forum.
PSA car forever/Passion pour Peugeot et Citroen

Avatar utilizator
cit_a
pasionat
Mesaje: 624
Membru din: Sâm 03-Mar-2007 12:17
Localitate: DEVA.

Mesajde cit_a » Mar 19-Aug-2008 12:20

si la deva apartine tot de sibiu si cand mergi pe la ei se uita la tine cam cum te uiti tu pe gem ................ valcea , valcea.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 19-Aug-2008 16:56

Pe romaneste si direct, te-au prostit... sau au incercat cel putin.
Eu am o masina de 25 de ani si inca nu s-a "bulit" sistemul hidraulic. Si chiar daca s-ar intimpla, atunci 3900 e un pret prea mic.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Vin 29-Aug-2008 15:40

poate s-a ars motorul electric al pompei, sau are vreo intrerupere pe la bobinele de deparazitare, se mai intimpla din pacate. incearca si in alta parte

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Vin 29-Aug-2008 21:56

te tog sa descrii pe larg ce nu face si ce face masina si o sa incerc sa te ajut...
am ceva experienta in hidraulica de pe c5-ul meu....

rottwailer
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Mar 19-Aug-2008 10:54
Localitate: SIBIU

hidraulia

Mesajde rottwailer » Mie 17-Dec-2008 21:55

mesersmith scrie:te tog sa descrii pe larg ce nu face si ce face masina si o sa incerc sa te ajut...
am ceva experienta in hidraulica de pe c5-ul meu....


Am ramas ridicat de fund si nu mai cobora partea din spate. Apoi l-am dus la service, mi l-au coborat de fund si mi l-au dat acasa zicand ca pana gasesc bloc hidraulic ma pot da pe el dar sa nu il mai ridic si cobor. Pe mine m-a pus naiba sa-l mai ridic odata si apoi sa-l aduc inapoi si a doua zi l-am gasit cazut la 10 cm. de pamant si asa a ramas pana in ziua de azi. Nu mai vrea sa se ridice nici cu slujbe... e ca la 70 de ani. Nu se mai ridica da' ce fain atarna... :) Scuze ca n-am mai cercetat topicul dar imi luasem orice speranta de ajutor. Te salut, Stefan.

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Mie 17-Dec-2008 22:02

bun, spune-mi daca ii dai comanda sa se ridice sau sa se coboare, se aude cum functioneaza pompa hidraulica?...

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Mie 17-Dec-2008 23:11

salutare , putem rezolva orice problema hidraulica la c5 , din pacate ne aflam in ploiesti !(putem reconditiona blocul hidraulic daca are problema)
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Joi 18-Dec-2008 09:23

mihai, crezi ca la tine se poate rezolva si un schimb de garnitura de chiulasa?

dac-o fi ciupita, pt ca inca nu e clar...

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Mesajde sandor mihai » Joi 18-Dec-2008 10:28

rotwailer cred ca la tine e potentiometrul de la bara de torsiune spate.am patit acum citeva zile la un c5.2-3 milioane la citroen.eu am avut second.se vede usor problema cu lexia.
problema grava e ca pompa merge foart des din cauza ca primeste o informatie gresita.la masina de care-ti zic era fierbinte si cred ca nu mai avea mult pina se ardea.am schimbat potentiometrul si totul e ok.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Joi 18-Dec-2008 13:40

mesersmith scrie:mihai, crezi ca la tine se poate rezolva si un schimb de garnitura de chiulasa?

dac-o fi ciupita, pt ca inca nu e clar...


da,desigur, vorbim dupa sarbatori :wink:
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

rottwailer
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Mar 19-Aug-2008 10:54
Localitate: SIBIU

Mesajde rottwailer » Vin 19-Dec-2008 10:28

mesersmith scrie:bun, spune-mi daca ii dai comanda sa se ridice sau sa se coboare, se aude cum functioneaza pompa hidraulica?...


Nu se aude nimic. Nu misca nimic!

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Vin 19-Dec-2008 14:40

bun, daca pe ecran iti arata animatia pt ridicare/coborare, trebuie sa verifici siguranta pt pompa hidraulica...
demontezi capacul blocului electronic de deasupra bateriei(spe sofer), acolo vei gasi un bloc cu sigurante si tot felul de kestii...
te uiti cu atentie pe marginile acelui bloc, intre el si carcasa lui, snt niste cleme pe care trebuie sa le actionezi cu o surubelnita, astfel incat sa iasa acel bloc...
in laterala lui, catre farurile masinii, vei vedea parca 10 sigurante...ultima din dreapata este pt pompa hidraulica...
verific-o, este de 40 A si daca e arsa, schimb-o...
vezi ca in momentul deschiderii unei usi, se actioneaza pompa, prin urmare sa fii pe faza, pt ca daca e ars motorul de la pompa iti va arde siguranta...

e posibil sa fie doar asta...
daca ti-o arde inca o data, e motorul de la pompa si nu te sfatuiesc sa te apuci singur de el, decat daca ai ceva cunostinte de shurubarit...

daca te hotarasti sa dai motorul jos, spune-mi si iti voi spune fiecrae pas pe care tre sa-l faci....

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Re: hidraulia

Mesajde sandor mihai » Vin 19-Dec-2008 16:23

rottwailer scrie:
mesersmith scrie:te tog sa descrii pe larg ce nu face si ce face masina si o sa incerc sa te ajut...
am ceva experienta in hidraulica de pe c5-ul meu....


Am ramas ridicat de fund si nu mai cobora partea din spate. Apoi l-am dus la service, mi l-au coborat de fund si mi l-au dat acasa zicand ca pana gasesc bloc hidraulic ma pot da pe el dar sa nu il mai ridic si cobor. Pe mine m-a pus naiba sa-l mai ridic odata si apoi sa-l aduc inapoi si a doua zi l-am gasit cazut la 10 cm. de pamant si asa a ramas pana in ziua de azi. Nu mai vrea sa se ridice nici cu slujbe... e ca la 70 de ani. Nu se mai ridica da' ce fain atarna... :) Scuze ca n-am mai cercetat topicul dar imi luasem orice speranta de ajutor. Te salut, Stefan.

daca a ramas ridicata de fund e clar ca asta nu e de la pompa ,nu?ce are pompa cu coborirea masinii? cel putin logic ar fi asa.
apoi, citez" m-a pus naiba sa-l mai ridic odata".banuiesc ca nu a ridicat masina cu prietenii ci cu ajutorul pompei electrice din dotare care deci ...merge.
intrebarea mea e de ce discutati pe linga subiect cind se pare ca problema e cu totul alta.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!


Înapoi la “Hidraulica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib