Programare ECU injectie si BSI Citroen C5-II.

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
C i t r o n e l
pasionat
Mesaje: 461
Membru din: Mie 17-Oct-2007 18:45
Localitate: psaclub.ro
Contact:

Programare ECU injectie si BSI Citroen C5-II.

Mesajde C i t r o n e l » Lun 26-Oct-2009 22:43

Ce mai face omul cand se plictiseste... ?
Update de sw la.... masina.


De cam mult timp ma cam mancau degetele sa incerc sa programez calculatoarele la masinutze, sa le fac update de sw.
Dupa o perioada de studiat si alta de facut curaj Simbata mi-am luat inima in dinti si m-am apucat de treaba.

Prima data am programat masina mea - Blacky - pentru siguranta.
Am facut update de sw la calculatorul de injectie - ECU - la o versiune mai noua, originala, cu Lexia:
Imagine

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

A doua zi, Duminica am continuat cu programarea BSI-ului:
Imagine

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Aici am pierdut vre-o 4 ore deoarece imi apareau mici erori referitoare la plansa de bord si la luminile spate de la remorca si a durat putin pana m-am prins de unde apareau si cum se rezolva... reconfigurarea BSI-ului.


Iar asta seara am programat ECU injectie de la cealalta masina - Blondie:
Imagine
Imagine

Imagine
Imagine

BSI-ul il las pe alta data ca nu este nimic urgent si mi-a ajuns timpul pierdut Duminica si adrenalina de la al meu.

L.

Se mai plictiseste cineva ?

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Lun 26-Oct-2009 22:57

Luc, cum ai reusit sa faci rost de firmware-ul pentru calculatoare? Ca din cate stiu iti trebuie cont pe server-ul Citroen :( Si cu versiunile recente de Lexia nu merge download-ul de firmware decat online... :(

Avatar utilizator
C i t r o n e l
pasionat
Mesaje: 461
Membru din: Mie 17-Oct-2007 18:45
Localitate: psaclub.ro
Contact:

Mesajde C i t r o n e l » Lun 26-Oct-2009 23:04

Ia cauta prin:

C:\APPLIC\LEXIA\CALCULO\

daca ai ceva fisiere cu extensia *.ULP

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Lun 26-Oct-2009 23:22

Da, le am. Acum le-am vazut si eu. Partea proasta este ca nu exista niciun update pentru ECU-ul meu de injectie (Bosch EDC16C34 (DV4), pe New Look Citroen C3). Doar pentru BSI se pare ca ar fi ceva...

aurelian21
pasionat
Mesaje: 507
Membru din: Joi 07-Feb-2008 21:20
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde aurelian21 » Mar 27-Oct-2009 20:38

si eu am incercat sa imi fac update online la software dar mi-a fost frica de reprogramare si nu m-am bagat . eu vreau sa imi fac update la cutia de viteze si la bsi daca stie cineva ce ar trebui programat astept pareri

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Mar 27-Oct-2009 21:24

Din cate am vazut eu, se pierd setarile calculatoarelor in urma update-ului de firmware. Deci primul pas ar fi sa retii toate setarile calculatorului la care faci update (screenshot din Lexia sau varianta clasica, cu pixul si hartia in mana). Ai mai putea folosi si InfoDiag-ul unde se explica pas cu pas procedura de configurare a fiecarui calculator in parte. Atentie ca fiecare calculator este programat in functie de VIN-ul masinii (optionalele instalate pe ea). Asta e mai ales cazul BSI-ului...

Dar uita-te mai intai ce firmware este disponibil in Lexia pentru calculatoarele tale ("Downloading -> List of download files"). Verifica si "Downloading -> List of ECUs whose software can be downloaded", ca sa te asiguri ca ce ai tu pe masina poate fi updatat.

aurelian21
pasionat
Mesaje: 507
Membru din: Joi 07-Feb-2008 21:20
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde aurelian21 » Mar 27-Oct-2009 21:28

am gasit pt cutie ceva si din cate am inteles acel update scade consumul deaia ma gandesc sa-l fac :D

bucifalis
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Vin 07-Ian-2011 10:01
Localitate: craiova

BUNA ZIUA

Mesajde bucifalis » Mar 03-Mai-2011 09:23

am si eu o interfata lexia si ma intereseaza ce cod de securitate trebuie sa introduc in momentul in care vreau sa fac o modificare in optiunile masinii.daca se poate , va rog si cativa pasi pentru rescriere soft in ECU sau BSI. va multumesc
Teodor Zeno

beiumimi
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Lun 23-Aug-2010 13:32
Localitate: bucuresti

Re: Programare ECU injectie si BSI Citroen C5-II.

Mesajde beiumimi » Mie 09-Mai-2012 10:19

Salut
Ma ajuta si pe mine cineva cu o reprogramare ECU?
la un C3 1.4hdi cu EDC16C34
Merci frumos de raspuns


Înapoi la “Electrica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib