Defectiune trepte ventilator AC manual

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

dan37hd
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Joi 04-Oct-2007 10:49
Localitate: Lupeni

Defectiune trepte ventilator AC manual

Mesajde dan37hd » Mar 22-Mar-2011 00:27

Am un C5 ,1.8, an 2002 . I-mi functioneaza doar ultima treapta la ventilatorul aerului conditionat . Stiu din ce am citit aici pe forum ca tranzistorul regulatorului de turatie este ars. Problema este ca nu stiu unde se afla . La modelele cu climatizare automata sigur se afla in partea dreapta a consolei ,la virful piciorului sting al pasagerului [Am urmarit comentariile si imaginile ] Am cautat si eu in acel loc dar nu am gasit doar plastic turnat .Concluzia este ca la modelele cu AC manual se afla in alta parte . Stie cineva sa-mi spuna unde se afla acest tranzistor ? In speranta ca cineva stie sa-mi spuna .. si pina atunci eu va multumesc anticipat tuturor CITONAUTILOR si nu numai . PS. Comentarii foarte bune de la Mesersmith .
[url=http://www.postimage.org/][img]http://s4.postimage.org/m64qxgo4/image.jpg[/img][/url]

sorin2010
pasionat
Mesaje: 456
Membru din: Vin 05-Mar-2010 17:37
Localitate: Romania

Mesajde sorin2010 » Mar 22-Mar-2011 01:04

lasa o serie de sasiu!

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Mar 22-Mar-2011 02:28

din ce vad eu prin hartiile astea, este in partea stanga, la piciorul drept al soferului, undeva intre filtrul de polen si podea.
pana acum nu am mai vazut un c5 cu aer manual.
este piesa 8046 din imagine.
8050 este electomotorul aerotermei, pt orientare.
Imagine
deci, cauta-l in dreapta pedalei de acceleratie, in zona aerotermei.

dan37hd
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Joi 04-Oct-2007 10:49
Localitate: Lupeni

Defectiune trepte ventilator AC manual

Mesajde dan37hd » Mar 22-Mar-2011 11:19

Ma apuc de cautat din nou tinem legatura . Citroen C5 , an fabricatie2003 , cilindree 1749 , varianta D*6FZ*/DC6FZ*C5 . Multumesc .

dan37hd
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Joi 04-Oct-2007 10:49
Localitate: Lupeni

Mesajde dan37hd » Vin 10-Iun-2011 19:24

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

dan37hd
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Joi 04-Oct-2007 10:49
Localitate: Lupeni

Mesajde dan37hd » Vin 10-Iun-2011 20:38

Multumesc Mesersmith mi-ai fost de mare ajutor cu schita pe care ai postat-o aici. La Citroen C5 cu AC manual ansamblul de rezistente ce regleaza treptele ventilatorului la AC se aflala picioarele soferului in partea dreapta pe consola linga acceleratie in fata filtrului de polen .Aceasta este compusa din priza [mufa] de alimentare si placuta cu 2 rezistente dintre care una de ceramica [verde].Decuplarea prizei [mufei] se face prin extragerea unui buton [rosu] iar a placutei cu rezistente tot prin extragerea acesteia din consola fiind prevazute cu papuci elastici.Le-am demontat si am constatat ca aveam contact imperfect in priza[mufa] ,sigurantele erau bune.Am reparat priza si acum merge bine pe toate treptele.Fotografiile pe care le-am postat arata defectul si ansamblul cum este el.

dan37hd
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Joi 04-Oct-2007 10:49
Localitate: Lupeni

Re: Defectiune trepte ventilator AC manual

Mesajde dan37hd » Joi 25-Iun-2020 16:05

Dupa 9 ani revin cu aceiasi problema se întîmplă din nou contact imperfect mufa este mai prajita . As vrea sa o schimb dar nu o gasesc . Poate cineva să-mi spuna unde o gasesc ca sa o cumpar chiar si second hand ? Mutumesc anticipat.


Înapoi la “Electrica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973