Montaj kit senzori de parcare C5 BREAK!!!

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
BauBau
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Lun 06-Noi-2006 22:20
Localitate: SB

Montaj kit senzori de parcare C5 BREAK!!!

Mesajde BauBau » Vin 16-Mar-2007 13:36

Mi-am cuparat recent un kit de senzori de parcare (4 senzori) din comert, eftini, dar care cica isi vor face treaba in cazul unor masini cat sifonierul :)...

-ei trebuie montati pe bara spate in asa fel incat sa fie montati perfect pe verticala sa fie la inaltimea ideala sa nu intre in contact cu portiuni mai proeminente din caroserie/spoiler ca sa indice bine etc. stiti defapt despre ce este vorba, nu mai trbuie sa citez tot user guid-ul de instalare

Bun acum, intrebare de baraj: "A montat cineva senzori de parcare pe vre-un C5, dar break?" Daca da, unde, cum, cat...?!?

cornelioan
pasionat
Mesaje: 317
Membru din: Sâm 30-Dec-2006 15:08
Localitate: bucuresti

senzori de parcare

Mesajde cornelioan » Vin 16-Mar-2007 16:18

Sfatul meu este sa gasesti un posesor de break care are deja senzorii montati.Faci masuratorile de rigoare si cu asta ai rezolvat problema.

Avatar utilizator
BauBau
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Lun 06-Noi-2006 22:20
Localitate: SB

Mesajde BauBau » Sâm 17-Mar-2007 02:03

Eu vreau sa fie montati in asa fel incat sa indice bine distanta, nu aiurea, intelegi...eu stiu la ce distanta sa ii pun, pe unde si cum, ideea sa mearga optim, sa nu imi gauresc spoileru degeaba... si posesor de Citroen C5 break si sa aiba si parctronic si ala sa nu fie original sa fie kit si sa il si mai instaleze el... cam greu de gasit... :?

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Sâm 17-Mar-2007 08:54

E f simplu, cum vezi un C5, berlina sau break, te uiti daca are senzori de parcare si ii pui si pe ai tai in aceleasi pozitii. Nu conteaza ca sunt din fabrica sau after-market.

Avatar utilizator
tyyy84
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Mar 13-Feb-2007 00:08
Localitate: Bucuresti

Mesajde tyyy84 » Sâm 17-Mar-2007 10:50

am avut eu senzori de parcare din fabrica(deci gaurile sunt date de ei)care nu au mai mer si mi-am luat din comert un kit ieftin cum ai zis si tu....i-am montat singur ,fara nici o problema .Sigura chestie pe care am mai folosit0o din kitul vechi sunt gaurile...pt ca cablajul nu mergea adaptat...nu inteleg de ce vrei sa aibe break neparat pt ca sun la fel barile...daca te ajuta dai o fuga pana in Vitan si iti arat cum am facut eu...i-am montat sa se activeze doar cand bag in marsalier...deci ce te ingrijora pe tine...pozitionarea gaurilor in spoilar o poti vedea la mine pt ca sun 100% date bine-sunt din fabrica

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Sâm 17-Mar-2007 11:06

Vezi ca Baubau e din Cluj....

Avatar utilizator
BauBau
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Lun 06-Noi-2006 22:20
Localitate: SB

Mesajde BauBau » Sâm 17-Mar-2007 16:47

Pai, la tine sunt date din fabrica, adica sunt bine gandite gaurile, sunt perfect verticale (senzorii se monteaza pe o suprafata dreapta, predestinata lor) si undele bat exact unde trebuie... dar la mine tot spoileru are numai surafete curbe, nici una nu este perfect verticala sau dreapta (suprafata optima de instalare a senzorilor), la asta ma refeream, sa nu ii montez si unu sa imi bata pe cer unu in pamant si altu sa interfereze cu bandoul, si celalalt sa il tractez pe asfalt dupa mine... deci cam trebuie gandita pozitionarea lor, ceea ce intrebam eu defapt in esenta...

Tu ai la spoiler o fanta neagra, speciala pe care sunt montati senzorii, nu? ceva de genu ca si in poza asta: http://totalcar.index.hu/images/testbem ... /c5_14.jpg
Pe cand eu am spoiler obisnuit, fara acea fanta:

eugenr2001 wrote: vezi ca ai pus link catre o poza indecenta in loc de poza cu spoilerul!!!!!


-nu e nici o poblema, pe sfarsitul sapt asta, cred, voi fi in bucuresti, mi-i instaleaza un prieten senzorii, alarma si sub-ul

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Sâm 17-Mar-2007 17:22

Pot sa te invat o smecherie pentru a da gaurile pt senzori: tiparesti poza cu spoilerul cu senzori, masori latimea barii pe imagine si in realitate, faci raporul intre cele doua dimensiuni si apoi masori distatele dintre senzori pe poza si inmultesti cu coeficientul rezultat din raport si afli distantele reale.

kristi
pasionat
Mesaje: 287
Membru din: Joi 20-Apr-2006 18:33
Localitate: Bucuresti

Mesajde kristi » Sâm 17-Mar-2007 22:55

Si eu am break si senzori don fabrica dar stau tot in Bucuresti, voi fi duminica la intalnire daca zici ca ajungi pe aici.

Avatar utilizator
BauBau
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Lun 06-Noi-2006 22:20
Localitate: SB

Mesajde BauBau » Dum 18-Mar-2007 11:12

Imi pare rau eugenr2001, am cautat cu google, linku care l-am dat era cu o poza cu spoileru de C5, nush cum de a aparut aia, sincer, fara intentie :oops: Am gasit pe cineva care are C5 break si are senzorii montati din fabrica, ma duc sa masor cum a ai zis u, dar direct pe masina :P va mai spun pe seara ce am rezolvat... care vrea sa vada sau sa ma ajute weekendul asta la montarea senzorilor si e din bucuresti si are timp liber... e bine venit!!! Poate face si o intrunire cu mai mult posesori de C5 sa mai impartim ideei...

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Dum 18-Mar-2007 13:11

mai copii, va faceti griji degeaba, si asta pt ca nu trebuie altceva decat sa respectati instructiunile. senzorii aia nu sunt altceva decat niste emitatori-receptori piezoelectrici si functioneaza f corect daca nu au vreun element din caroserie in fata lor. cu alte cuvinte, ei trebuie montati in cel mai extrem punct al barii. daca ai fi fost atent, ai fi observat ca ei sunt excentrici pe axa laterala, astfel incat prin simpla rasucire in jurul axei lor, acestia vor putea fi pusi vertical indiferent de curburile barilor. eu am montat vreo cateva si functioneaza fara probleme, pe difereite masini.

Avatar utilizator
BauBau
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Lun 06-Noi-2006 22:20
Localitate: SB

Mesajde BauBau » Joi 29-Mar-2007 22:21

I-am instalat, merg perfect :D


Înapoi la “Electrica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11709
    Cel mai nou membru csty41