Cum aflam norma de poluare ?

Forum de discutii generale despre Citroen XM. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Stefan_M
simpatizant
Mesaje: 79
Membru din: Lun 24-Ian-2005 14:14
Localitate: BUCURESTI

Cum aflam norma de poluare ?

Mesajde Stefan_M » Sâm 10-Noi-2007 10:16

Concret as vrea sa aflu norma de poluare (Euro) a masinilor mele (in semnatura)... banuiesc ca sunt euro 2 dar nu sunt sigur.

Intr-un context mai larg insa m-ar interesa sa stiu daca exista o modalitate obiectiva de aflare a normei de poluare a unui autovehicul (indiferent de marca). Banuiesc ca e legata de tipul de motor (benzina/diesel) si de emsiile de noxe ale motorului (in stare noua).

Are cineva vreo idee ?
"Un curcubeu care sta pe cer mai mult de 10 minute ajunge sa nu mai fie privit de nimeni"

mateiu ovidiu
simpatizant
Mesaje: 26
Membru din: Mar 04-Sep-2007 19:47
Localitate: oradea

Mesajde mateiu ovidiu » Sâm 10-Noi-2007 13:16

daca masinile sunt inmatriculate, in certificatul de inmatriculare la punctul 10 ai un nr. de omologare. in continutul acelui nr., ultimele 3 sau 4 cifre si litere apare daca masina are sau nu euro. daca are apare un ,,E" urmat de cifra corespunzatoare, respectiv E1 sau E2. daca nu apare nici un E atunci nu are euro. daca masina nu este inmatriculata numai RAR poate determina ce fel de euro are supa seria motor, anul de fabricatie si tipul autoturismului. mentionez ca este posibil ca acelasi tip de motor sa apara de doua sau mai multe masini dar pe una dintre ele sa aiba un anumit euro si pe celelalte sa nu aiba euro. un exemplu ar fi Opel Omega din 1995 2,5 TDS care pe modelul cu cutie manuala are euro 2 si pe cel cu cutie automata nu are nici un fel de euro desi are acelasi cod ambele tipuri de echipare.

Stefan_M
simpatizant
Mesaje: 79
Membru din: Lun 24-Ian-2005 14:14
Localitate: BUCURESTI

Euro

Mesajde Stefan_M » Sâm 10-Noi-2007 17:28

Te refari la certificatul de inmatriculare din strainatate al masinii sau la cel autohton?

Exact asta voiam sa aflu: CUM putem afla din seria motorului, anul de fabricatie si tipul masinii ce euro are aceasta. Sau daca mai exista si alte criterii...

Ca daca e inscrisa la RAR poti afla euro din certificatul de inmatriculare, e bine de stiut. Dar cei de la RAR ce criterii folosesc pt.incadrarea masinii la un anumit euro? Marturisesc faptul ca n-am vazut vreun manual de intretinere sau de reparatii (carti tehnice) care sa faca vreo referire la clasa euro a masinii sau la modalitatea concreta de calculare a acesteia (poate nu am vazut eu suficiente). Banuiesc ca au cataloage unde fiecare masina (marca, tip si motor) are un euro prestabilit, astfel incat acesta nu depinde de gradul de uzura al motorului (banuiesc), deoarece toate masinile (aceeasi marca si tip), cu acelasi tip de motor, produse intr-o perioada de timp au acelasi euro daca motorul sau evacuarea nu au suferit imbunatatiri cat de cat relevante...

Deci...
"Un curcubeu care sta pe cer mai mult de 10 minute ajunge sa nu mai fie privit de nimeni"

mateiu ovidiu
simpatizant
Mesaje: 26
Membru din: Mar 04-Sep-2007 19:47
Localitate: oradea

Mesajde mateiu ovidiu » Dum 11-Noi-2007 13:31

scuze. ma refeream la certificatul de inmatriculare RO. oricum singura solutie pe care o ai daca masina nu este inmatriculata in RO este RAR. faci o copie dupa certificatul de inmatriculare din tara de origine si mergi cu el la RAR si cei de acolo au posibilitatea sa-ti spuna ce fel de EURO ai. am o cunostinta care aduce masini de afara si ca sa fie sigur de ce EURO are masina trimite un fax cu datele masinii in RO la un prieten care merge la RAR si afla pe loc ce fel de EURO are masina. sper ca am fost de folos. bafta.

Tiesto
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Joi 19-Noi-2009 10:19
Localitate: Pitesti

Cum aflu in ce tara a fost fabricat C1 meu?

Mesajde Tiesto » Mar 02-Feb-2010 06:23

Se poate afla fara sa ma duc la un service? :evil:

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 02-Feb-2010 23:54

ce spui tu acolo este pt xm diesel;
al meu este benzina din 12-90 parca, si este euro 1 recunoscut de producator, asta din ce am scobit eu;
stiu ca exista un site unde poti verifica dupa serie, dar nu cunosc ce si cum... poate ni-l spune cineva...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]


Înapoi la “Citroen XM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv