Eveman Banat - Timisoara

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
calin13
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mar 29-Aug-2006 14:11
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde calin13 » Lun 16-Apr-2007 13:00

cam multisor, da bun si asa... :)

gbroasca
simpatizant
Mesaje: 27
Membru din: Mie 01-Noi-2006 15:16
Localitate: Hunedoara

service la Eveman?

Mesajde gbroasca » Mar 17-Apr-2007 13:56

Mai bine nu, daca se poate. E greu acum, ca a trecut mai bine de 1 luna de cand am fost la ei. Intamplator, intr-o seara, masina fiind supraincarcata, am incercat sa butonez reglajul la faruri. Nimic. imi aduc aminte ca la preluarea masinii din service mi-au spus ca e butonul defect. Ma duc la un amic in zona (Hunedoara) , poate il drege. Ce credeti? Lipseau motorasele cu totul !!! Atunci mi-am amintit de baietii la care tb sa te programezi cu mult inainte. Asa facusem, si daca tot am avut probleme cu incarcarea, n-a mers nici reglajul farurilor. Nu ma astept sa recunoasca si nici sa-si ceara scuze. Voi continua sa merg insa la ATS pt probleme serioase, dar pe ei ii voi evita.
A propos... stiti ce migratie de personal fac cei de la ATS? Erau acolo veniti de la Dacia, dupa ce trecusera pe la Peugeot, etc.

Avatar utilizator
pr_ovidiu
pasionat
Mesaje: 373
Membru din: Sâm 25-Noi-2006 00:10
Localitate: Timis

Mesajde pr_ovidiu » Mar 17-Apr-2007 13:59

Baietii erau in schimb de experienta! :lol:
Adica experimenteaza pe masinile noastre: daca merge, merge, daca nu, nu :twisted:

Avatar utilizator
christistanciu
pasionat
Mesaje: 283
Membru din: Dum 19-Mar-2006 00:17
Localitate: Lugoj-Timis
Contact:

Mesajde christistanciu » Mie 13-Iun-2007 16:45

Deocamdata nu am avut tangente cu Eveman decat pentru o hartie la C3. Imi trebuia o dovada ca ei mi-au montat bancheta din spate si ca nu imi este caroseria afectata in uma modificarii din autoutilitara in autoturism. Sunt scumpi. 70 ron numai ca am bagat masina pe poarta garajului, au deschis usile si gata am plecat. Parca nu puteau sa vada afara ce eara de vazut... o amarata de bancheta pusa la locul ei, asta face orice posesor de masina care vrea sa transporte ceva mai voluminos: scoate bancheta si ulterior o monteaza la loc, mare scofala...

Consumabile si nu numai am schimbat la Lugoj in regim propriu, cu ajutor de aici de pe forum am rezolvat multe probleme.
Multumesc pe aceasta cale tuturor celor care se implica in mentinerea acestui forum activ!
Visez la un C4 WRC...Imagine

byte
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Joi 28-Iun-2007 12:26
Localitate: Timisoara

Mesajde byte » Vin 20-Iul-2007 10:56

Eu sunt foarte dezamagit de Eveman ... Pe scurt de 3 saptamani am platit masina si inca nu a venit desi mi-au spus ca in max 10 zile de la plata integrala este in Timisoara.
Masina pe care eu a achizitionat-o se afla in vama la data platii. Ce ma supara cel mai mult este ca in toata perioada asta nu am primit nici macar un telefon de la ei ... de fiecare data am sunat eu si aceeasi poveste "masina e data la transport iar ei nu pot face nimic". Ceea ce i-mi pare rau este ca inainte de efectuarea platii nu le-am cerut o hartie scrisa cu data maxima la care vine masina ... acum nu am ce sa le mai fac, poate doar putin de antireclama aici pe forum.
Deci un sfat pentru cei care cumpara masini de la ei: Nu mai credeti balivernele pe care vi le zic. Cereti ceva scris!

schumi
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Joi 31-Aug-2006 15:50
Localitate: Capitala Banatului

Mesajde schumi » Lun 06-Aug-2007 18:08

din pacate eveman chiar este in dispute serioase cu ats...speram ca dupa venirea citroenului in romania sa fie mai bine.
cu intarzierea masinilor cred ca au patit toti...nu stiu de ce nu dau termene mai lungi la predare daca vad ca tot au intarziere.

servisul...amatori rau de tot. revizii chiar duble ca pret in comparatie cu alte locatii. astept deschiderea servisului din arad.
trebuie sa ma duc cu C4 sa schimb kitul conic de la evacuare si ma ia cu dureri de cap ca tre sa le zic la aia ce sa faca si cat va dura sa aduca piesa!

Avatar utilizator
calin13
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mar 29-Aug-2006 14:11
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde calin13 » Lun 06-Aug-2007 21:39

Astepti degeaba sa se deschida service-ul din Arad. Sunt tot Eveman, dar cu alt nume... :)

byte
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Joi 28-Iun-2007 12:26
Localitate: Timisoara

Mesajde byte » Vin 21-Sep-2007 10:19

Eu ma gandesc din ce in ce mai serios sa gasesc o alta reprezentanta unde sa-mi fac reviziile.
Dupa cat am asteptat dupa venirea masinii am fost la vizita de 2000 km ... abia au gasit timp sa mi-o faca ca de sunt foarte ocupati. Concluzia ... am stat 1 ora iar verificarea masinii a durat 10 min.
Saptamana asta le-am facut o vizita pentru cateva mici probleme (protectiile de plastic de la amortizoare cazute, surub de la eleronul spate picat in portbagaj, zgomot in usa stanga spate).
Ceea ce au facut:
- au pus un surub in locul celui cazut (un surub de la ei de 2 lei) desi le-am zis ca il am pe cel care a picat
- au dat jos fata de la usa stanga fata si au pus-o la loc; pe langa asta au si murdarit tapiteria ditre usa si parbriz (asta am vazut abia ziua urmatoare)
- au pus protectiile de plastic inapoi fara sa le fixeze cu nimic

M-am intors inapoi pentru ca zgomotul din usa nu a disparut si stiti ce au mai facut la masina :shock: au desumflat rotile (de la 2.4 la 2.2).. buna idee :idea: sigur de aia scartaie pe acolo ceva.

Daca stie cineva vre-o reprezentanta mai serioasa perin zona de vest sa ma anunte si pe mine pentru ca eu la astia nu mai merg decat daca dau de cineva cunoscut pe acolo ...

SetUp
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Sâm 28-Iun-2008 09:18
Localitate: Timisoara

Mesajde SetUp » Sâm 28-Iun-2008 09:27

Salut,
am comandat sapt asta C4-le meu de la Eveman si au zis ca in cam 1 saptamana va ajunge. Sunt curios daca chiar va fi asa, va tin la curent.
Oricum am dat doar un avans si le-am spus ca toti banii ii vor primii abia cand am masina.

ce as vrea sa stiu eu e daca asa sta treaba cu serviceul in romania - nu spun acum doar de eveman, am citit si despre ats si cei din constanta ca ar fi niste nesimtiti - nu se poate sa mergem la revizii & co la unguri sau la austrieci? :idea:
mie mi-ar fi mai la-ndemana sa merg acolo decat sa am de-a face cu tzaparii de la noi.

Avatar utilizator
moe
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Joi 13-Mai-2004 23:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde moe » Dum 05-Apr-2009 10:59

sal,

am facut cam acum o luna revizia la eveman.
nu stiu dece, dar mi-i se pare ca nu mi-a scimbat uleiul... e negru
e normal asa ceva?
_____________
see ya Al3x_

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Dum 05-Apr-2009 16:20

la diesel se inegreste inainte sa iesi pe poarta service-ului, deci nu asta e modalitatea de a verifica. dar sa speram ca l-au schimbat. vezi macar sa fie inca unsuros intre degete

Avatar utilizator
moe
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Joi 13-Mai-2004 23:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde moe » Joi 09-Apr-2009 10:25

thanks de raspuns, e primul meu diesel... :p
la vechiul BX (benzina) arata mult mai altfel decat la c5.. de asta m-am cam speriat.

service-ul la ei... fiind prima oara cu propria masina, a fost OK.
- la predarea masinii, check la toate cele, interior exterior, folie pusa pe scaune si volan
- oameni cat de cat scoliti, cu un vocabular bogat si amabil.
- sala de asteptare e ok, poti vedea ce se face la masina (dar eu n-am avut timp sa stau).
- am auzit ca mecanicii sunt si ei scoliti de citroen, asa cum trebe, dar sincer nu prea am simtit asta.
- ultima interventie tehnica a fost facuta in franta de ex: senzorul de lumina s-a configurat sa se activeze mai repede, adica la lumina mai multa decat standard. (nu imi place sa astept pana cand se insereaza ca sa se aprinda luminile) era configurat sa se activeze cand era si inorat afara, mai intunecat.... de cand am fost la ei, l-au pus pe standard(trebe sa astept mai mult pana cand se aprind farurile :( )
- mi-au spus ca au reinitializat comenzile la geamuri (impuls) - nu am observat nimik.
- filtrul FAP nu il pot curata ei, sa fac o plimbare in afara orasului. cu toate ca am facut un dus-intors viena-timisoara, si cateva pana in budapesta.. acelasi mesaj... ei nu au gasit nici un raspuns, sau rezolvare.. bine ca am gasit eu :D

dupa toate cele... cam o saptamana a trecut, m-a sunat o tanti de la eveman sa ma intrebe daca sunt multumit de serviciile oferite...
m-a impresionat cat de cat.. a vrut sa imi faca si o reprogramare (fara costuri), doar ca eu nu am avut eu timp.. asa ca a ramas sa trec eu pe la ei...

cam astea sunt experientele mele cu eveman.. daq e cineva interesat :p

have fun
_____________

see ya Al3x_

alexdespo
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Vin 18-Sep-2009 16:50
Localitate: Timisoara

Relatia Eveman - Asigurator Astra

Mesajde alexdespo » Vin 18-Sep-2009 17:18

Buna. Am in C3 1.4 HDi din 2003 si am avut placerea sa fiu busit de cineva. Acum trebuie sa duc masina la reparatie.
Din pacate asiguratorul mi-a zis ca Eveman Timisoara nu este pe lista de service-uri agreate.
Eu totusi as dori sa o bag la reparat la Eveman.
Asiguratorul mia zis ca nu e o idee buna, ca poate va trebui sa mai dau din buzunar si lucruri d-astea.
Imi poate da cineva vreun sfat in privinta aceasta... adica, sa merg la Eveman sau sa caut alt sercice...

Avatar utilizator
C i t r o n e l
pasionat
Mesaje: 461
Membru din: Mie 17-Oct-2007 18:45
Localitate: psaclub.ro
Contact:

Mesajde C i t r o n e l » Vin 18-Sep-2009 21:08

Pot intelege ca asiguratorul sa nu doreaste sa repari masina la dealerul autorizat Citroen deoarece el va trebui sa plateasca mai mult ca la un service de cartier unde "Dorel cel recalificat la locul de munca repara ieftin si bine tot ce are 4 roti"; dar parerea mea ca nu este 100% legal ce sustine asiguratorul.

Daca tu ai incredere in service-ul autorizat Citroen atunci repar-o acolo, este dreptul tau legal ( asiguratorul nu are cum sa-ti interzica acest lucru si daca ajungi in instanta cu un avocat destept pierde si plateste daune ), si apoi anunta-ne si pe noi cat de multumit ai fost de reparatie sa stim pe viitor unde mergem la necaz.

razvan ciuche
just curious
Mesaje: 13
Membru din: Lun 17-Aug-2009 11:22
Localitate: constanta

Re: Relatia Eveman - Asigurator Astra

Mesajde razvan ciuche » Joi 24-Sep-2009 20:19

alexdespo scrie:Buna. Am in C3 1.4 HDi din 2003 si am avut placerea sa fiu busit de cineva. Acum trebuie sa duc masina la reparatie.
Din pacate asiguratorul mi-a zis ca Eveman Timisoara nu este pe lista de service-uri agreate.
Eu totusi as dori sa o bag la reparat la Eveman.
Asiguratorul mia zis ca nu e o idee buna, ca poate va trebui sa mai dau din buzunar si lucruri d-astea.
Imi poate da cineva vreun sfat in privinta aceasta... adica, sa merg la Eveman sau sa caut alt sercice...



1. Un dealer al Imporatorului pentru Romania nu are nevoie de acceptul asiguratorilor. Acel dealer are autoritatea data de Importator si de RAR, pentru a efectua reparatiile respective, pentru autovehiculele comercializate de Importator. Celelelte service-uri au nevoie de o conventie de colaborare cu asiguratorul respectiv.

2. In calitate de client al asiguratorului aveti dreptul sa alegeti service-ul unde se va efectua reparatia! Daca alegeti service-ul dealerului (situatie recomandata) atunci asiguratorul va trebui sa accepte acest lucru. Daca alegeti un alt service, atunci respectivul atelier va trebui sa fie "agreat" de asigurator, in caz contrat existant posibilitatea nedecontarii daunei.


Înapoi la “Eveman SRL - Timisoara”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv