Peugeot vs Citroen !De ce sunt diferente mari la vanzari,etc

Filiala Citroën Romania, unic importator.
Vasea30
pasionat
Mesaje: 723
Membru din: Joi 23-Feb-2012 10:03
Localitate: Iasi
Masina: Renault Scenis 2, 1.6 b, 2006
Contact:

Peugeot vs Citroen !De ce sunt diferente mari la vanzari,etc

Mesajde Vasea30 » Dum 02-Dec-2012 07:58

Sunt 2 firme din acelasi concern, PSA, dar la vnzari, si in europa si in romania, Peugeot bate firma sora.
care sunt motivele?
Si pe net, ca si forum/pagina facebook, tot fanii peugeot sunt mai multi......Culmea, ca in Franta, citroen e socotita o firma auto mai de "lux", fata de peugeot si renault..... si diferentele de preturi sunt sunt chiar asa de mari...

Am vazut, legat de reclama, cum anul acesta peugoet are o oferta de pret MINUS TVA, a doua oara ( acum pana la 31 dec, iar prima oferta a fost in feb-martie 2012 ). Au mai multa reclama la TV, in presa scrisa, si asta se vde in cifra de vanzari.

de e nu face si CITROEN ROMANIa, acum, la final de drum ( am inteles ca e retrag din ianuarie 2013 ) o mega oferta de PRET - TVA !!! mai ales ca tichetele RABLA sunt valabile pana la 10 dec, si este posibil sa fie prelungita data pana prin ianuarie....
la TV vad oferta ca C1, C4 si C3, de ce nu se axeaza baietii pe noul C-ELYSEE ( daca masina va avea la viitorul test EURONCAP minim 4 stele, succesul este garantat! ) - ati vazut ce a patit LODGY al nostru :(

De ce alege lumea PEUGEOT si nu-si arunca un ochi si la CITROEN ? Ce-i faca sa migreze spre prima marca?
Reclama agresiva este e vina ( vedeti acum la TV oferta la 308 cu reducere de 4500 euro ), fanii Peugeot sunt poate mai "tineri", au o retea de service-uri mai ampla, ceva nu se leaga....

Sa zicem la din ian 2013, preia afacerea importatorul PEUGEOT, sa ne asteptam la aceiasi reclama agresiva ( sa fie in feb-martie oferta la CITROEN, pret minus TVA ? :) :) :) )

Voi ce parere aveti ?

Multumesc !

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Dum 02-Dec-2012 15:20

Peugeot este clasic, Citroen are multe "inovatii" care nu sunt pe gustul tuturor si daca scoti omul din elementul lui, nu se mai simte bine. De exemplu ceasul de bord digital: C4 a pierdut la vanzari din cauza bordului digital in loc de bord clasic cu 2 ceasuri mari (viteza si rotatie motor) enorm. Desi mie imi place, majoritatea nu e de acord. C3 la fel. C2 vine doar cu 2 usi, ceea ce pentru Romania e pierdere din start. 206 avea si 2 si 4 usi si ceasuri de bord standard.

La C5, suspensia hidrapneumatica a fost un mare semn de intrebare pentru toata lumea; mie personal imi place la nebunie si acum mi-e greu sa ma gandesc ca as avea o masina cu suspensie de tabla, dar asta nu e relevant pentru ca majoritatea lumii fuge de aceasta (drept urmare C5-ul nou este disponibil si fara).

Mie imi place Citroen asa cum este minus rahaturile din ultimii ani, gen C5-ul nou fiind mai mic ca C5-ul vechi la interior. Imi place in schimb ca au pus motoare BMW. Eu sunt mare fan al motorului THP 155 ca si comportament.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
cos76
pasionat
Mesaje: 239
Membru din: Joi 30-Noi-2006 20:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde cos76 » Dum 02-Dec-2012 17:37

As vrea sa adaug si eu un comentariu in acest post. In cadrul grupuliu PSA cele doua marci au o pozitie bine definita si in nici un caz nu se concureaza una pe alta ba dimpotriva zic eu ca se completeaza. Vedeti doar ca exista un decalaj firesc cand se lanseaza un anumit model, iar acest decalaj se pastreaza si este in interesul grupului.
Si aici am sa respund doar la ce s-a spus cu reducerea la modelul 308.
Dupa cum bine se stie Peugeot 308 a inceput sa fie comercializat in toamna anului 2007 si deci are ceva ani in spate si prin aceasta reducere se cauta o revigorare a vanzarilor, deoarece este la final de cariera.
Veti vedea ca nu mai tarziu de toamna anului viitor cand Actualul Citroen C4 va implinii 3 ani de la aparitie (oct 2010), Peugeot va veni cu noul model de clasa compacta care de ce nu, poate fi "noul 309" sau cum or vrea sa-l numeasca. Modelul 309 (1985-1993) nu a fost neaparat un succes insa a fost secondat dupa cum bine se stie de aparitia Citroen-ului ZX in toamna anului 1991.
Asa dar aceasta cadenta alternativa de aparitie a modelelor celor doua marci ale grupului se respecta si astazi.
Insa, se pare ca asa cum bine sublinia colegul "mbc" ideea modelelor premium a fost lasat in grija Citroen deoarece s-a remarcat a fi mai inovativa.
PSA car forever/Passion pour Peugeot et Citroen

MikePop
pasionat
Mesaje: 182
Membru din: Vin 08-Oct-2010 22:24
Localitate: Slatina, Olt

Mesajde MikePop » Lun 03-Dec-2012 01:07

"Citroen are electronica multa" Aud atat de des expresia asta incat a inceput sa ma irite....

Asa s-a remarcat si a ramas asa....iar acum lumea fuge de electronica aia multa :)
Zambeste! Maine poate fi mai rau.

Vasea30
pasionat
Mesaje: 723
Membru din: Joi 23-Feb-2012 10:03
Localitate: Iasi
Masina: Renault Scenis 2, 1.6 b, 2006
Contact:

Mesajde Vasea30 » Dum 16-Dec-2012 14:40

@MikePop = aveti dreptate, legat de electronica :(
imi pun mari sperante in noul C-ELYSEE, nu stiu de ce, asa simt eu, si nu numai cu inima :)
Doamne-ajuta!

Am vazut in ultimul nr AUTOBILD un test comparativ, 12 modele se bat 4 cate 4, finalistii merg mai departe unde intalnesc noul golf 7.
la grupa EUROPENE, 308 iese locul 4, C4 ( care este cel mai stilat si mai original model ) locul 3, pe locul 2 este volvo V40, si castigatorul grupei este octavia . ( pag 43-47 )

Si la pag 26-28, prezinta noua octavia rapid 1.6 TDI, care costa de la 17.151 euro ........ 19.002 euro ( va refer la variantele diesel ). PREA MULT pentru un JETTA cu sigla skoda. dar "unii" de la noi se vor arunca cu .. inainte si vor cumpara modelul, pe cand:

- 301 1.6 HDI ACCES = 12.900 euro

- C-ELYSEE 1.6 HDI SEDUCTION = 13.900 euro, preturi cu TVA.

Sa vedem in 2-3 luni rezultatele la vanzari.........

astept primul comparativ intre cele 2 modele franceze si adversarele lor....

dimabogdan
pasionat
Mesaje: 322
Membru din: Vin 12-Ian-2007 11:06
Localitate: constanta

Mesajde dimabogdan » Dum 16-Dec-2012 16:38

N-ai sa vezi sa treaca romanul de prejudecati privind masina germana vs masina frantuza in veci. Indoctrinarea, folclorul si destul de slaba educatie auto isi vor spune cuvantul...din pacate in detrimentul unor masini foarte bune.Asta e.

Vasea30
pasionat
Mesaje: 723
Membru din: Joi 23-Feb-2012 10:03
Localitate: Iasi
Masina: Renault Scenis 2, 1.6 b, 2006
Contact:

Mesajde Vasea30 » Mie 02-Ian-2013 15:10

LA MULTI ANI !!!

intrebare: ati vazut pe strada noul C-ELYSEE ? de ce nu a aparut nimeni pe forum ?

conform unui site auto de la noi, Peugeot are 29 de dealeri in tara ( 27 de jedete ) , iar Citroen = 25 ( 19 judete ) , deci, dupa 1 feb 2013, ar trebui ca prezenta CITROEN in tara sa creasca ( asta daca toti dealerii Peugeot vor deveni dublu-marca )

sunt curios cum vor decurge lucrurile pe mai departe. Doamne-ajuta!
CITROEN C5 CLUB ROMANIA - facebook.com/groups/110645719379127/

gigiipse
simpatizant
Mesaje: 44
Membru din: Mar 10-Sep-2013 11:55
Localitate: Bucuresti
Masina: C4-Picasso 1.6 BlueHDI

Mesajde gigiipse » Mar 10-Sep-2013 12:03

Nu l-am vazut inca pe strada dar o sa il vad. Il comand eu azi :)


Înapoi la “Citroën Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv