RIDICARE CITROEN C5 III PE TREPTELE DE 40 SI 10 KM LA ORA SI COBORIREA LA POZITIA INITIALA DE DRUM.

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Serban Mircea
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Lun 04-Ian-2021 11:19
Localitate: CONSTANTA
Masina: CITROEN C5, AUTOMATA ,MOTOR 2.0 HDI,AN 2001
2: CITROEN C5 EXCLUSIVE, AUTOMATA,MOTOR 2.0,2012
3: NU.

RIDICARE CITROEN C5 III PE TREPTELE DE 40 SI 10 KM LA ORA SI COBORIREA LA POZITIA INITIALA DE DRUM.

Mesajde Serban Mircea » Sâm 09-Ian-2021 20:03

Detin un Citroen C5 Exclusive din 2010,motor 2.0,Diesel,cutie automata.Am observat o scurgere de ulei sub puntea din spate intre roti,era ulei de suspensie.Nu era o scurgere abudenta,dar in stationare sau parcare noapte ,pata se marea.Am ridicat o pe o rampa si am incercat manevrade ridicare pentru prima treapta de 40 km,si a doua treapta de numai 10km .Atunci a inceput sa curga uleiul de suspensie cu presiune chir la mijlocul puntii spate intre roti <unde este un fel de caseta de distributie.Mam dus la reprezentanta Citroen de la Lazu ,iar in actul de constatare mi au scris,,in prima faza,conducta stanga si conducta spate de scimbat...Am platit ,,CONSTATAREA,,desi eu am specificat unde curge uleiul si cind.Nu am fost de acord sa platesc aproape 500 de Euro pentru schimbarea conductelor.Am platit,,CONSTATAREA,, 250 DE RONI,am luat de la ei 2 litri de ulei de suspensie...am iesit pe sosea ..am turnat cei 2 Litri de ulei hidraulic in rezervorul masinii..si masina s a ridicat la nivelul normal si circul cu ea si acum.Luni 11 .01.2021 am programare la reprezentanta sus numita pentru ,,SCIMBAREA CONDUCTELOR SPARE STANGA-DREAPTA,pe care n am de gand sa le schimb,vreau sa fac o constatare cu cei de la REPREZENTANTA CITROEN ,LAZU,CONSTANTA,CA ULEIUL SE PIERDE NUMAI LA MANEVRELE DE RIDICARE SAU COMORARE NIVEL.DACA A TI AVUT ASA PROBREME VA ROG SA MI DATI UN SFAT .ORICUM LE CER INAPOI BANII PE ASA ZISA CONSTATARE..MULTUMESC.TF-0722240200

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Re: RIDICARE CITROEN C5 III PE TREPTELE DE 40 SI 10 KM LA ORA SI COBORIREA LA POZITIA INITIALA DE DRUM.

Mesajde sandor mihai » Dum 10-Ian-2021 08:30

S ar putea sa curgă doar la coborîre.verifica returul de la blocul hidractiv spate.e ciudat sa curgă la urcare si după ce a urcat sa nu mai curgă, cand presiunea e mai mare.
Ar trebui să fie usor de văzut locul pe unde curge.
Chiar dacă e o țeava, pune o de la dezmembrari, e mult mai ieftin.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!


Înapoi la “Suspensie C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973