oglinzi retrovizoare C3 II

Forum de discutii generale despre Citroen C3 II - III (2009-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

ovydyurs
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Vin 20-Dec-2013 12:14
Localitate: Brasov

oglinzi retrovizoare C3 II

Mesajde ovydyurs » Vin 20-Dec-2013 14:32

Intrebare pt cunoscatori:

Pot sa inlocuiesc actualele oglinzi retrovizoare de la C3-ul meu (model 2010), care sunt doar reglabile electric cu oglinzi retrovizoare retractabile electric si cu incalzire?

In sensul in care se potrivesc cablurile cu mufele actuale sau ar fi necesare cabluri noi si in principiu ar fi foarte complicat.

crysti79
pasionat
Mesaje: 674
Membru din: Sâm 02-Iul-2011 17:57
Localitate: Constanta
Masina: Citroen C3 1.4 HDI SX 2005
2: Peugeot 308 1.5 BlueHDI Allure 2020
3: Dacia Sandero Stepway Eco-G 2023

Mesajde crysti79 » Vin 20-Dec-2013 14:46

La C3 1 stiu ca la oglinzile care au si incalzire pe langa reglajul electric exista o mufa in plus pentru rezistenta aflata pe geam.
Acum nu stiu sigur daca exista precablaj la cele care nu au incalzire. Daca ar exista, ar fi relativ usor. Schimbi doar geamurile si pui doua fire, plus activarea care, mai mult ca sigur, ar trebui facuta. Daca nu exista precablaj, e mult mai mult de munca. Trebuie sa te interesezi si daca softul permite activarea incalzirii.
Sunt destul de multe variabile care trebuie luate in calcul inainte de a cheltui banii pe piese.
Pe acest site se vede ca exista inca o mufa de culoare maro. Aceea ar fi pentru incalzirea oglinzilor, deoarece oglinzile cu incalzire au mufa in plus de care aminteam mai sus tot de culoare maro.

BlueBlueC3
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mie 29-Aug-2012 13:18
Localitate: Bucuresti

?

Mesajde BlueBlueC3 » Vin 20-Dec-2013 16:09

Daca masina nu e prevazuta cu asa ceva eu zic sa nu incerci. Eu nu am vazut la C3 II asa ceva. Nici la DS 3 nu imi aduc aminte sa fi vazut. Plus daca iti se acumuleaza gheata pe oglinda si le actionezi vei strica motorasul. Am vazut intamplandu-se la masini mult mai scumpe. Daca nu exista cablaj inseamna ca trebuie sa faci modificari pe partea electrica motiv ca pentru oricare potentiala problema sa nu te mai despagubeasca nimeni dand vina pe tine.
Eu m-am obisnuit sa mi le pliez singur iar dezghetarea se poate face rapid cu un spray, mult mai ieftin.


Înapoi la “Citroen C3 II - III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973