ErrorS : P2204 ( EROARE SENZOR DE PE TOBA), P20E8 ( presiune slaba ADBULE PULVERIZAT IN TOBA)) , P242F - dpf incalzit

Forum de dicutii generale despre Citroen C4 Picaso Âşi Citroen Grand C4 Picasso, dotari, oferte, versus, posesori, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

pascal_ata
simpatizant
Mesaje: 96
Membru din: Joi 04-Dec-2008 14:23
Localitate: Galati
Masina: CITROEN GRAND C4 PICASSO 1.6BLUEHDI ,2015, MANUAL
2: AUDI A7 3.O TDI , 2011, 245 CP
3: SETA ALHAMBRA 2.0 TDI ,2008 , 140 CP

ErrorS : P2204 ( EROARE SENZOR DE PE TOBA), P20E8 ( presiune slaba ADBULE PULVERIZAT IN TOBA)) , P242F - dpf incalzit

Mesajde pascal_ata » Mie 09-Iun-2021 17:28

Salutare,

Masina : Citroen C4 GRAND PICASSO 1.6 BLUEHDI , an 2015..120 cp ,manual , 250000 de km in bord

Am avut aceste erori: P2204 (SENSOR FAULT), P20E8 (presiunea fluidului UREA), P242F - încălzire dpf!
In bord erau aprinsi martorii : motor, SERVICE și UREA ! S-au aprins pe rand : motor, service si UREA si au ramas toti 3 deodata aprinsi pe durata a 2 saptamani.

După 2 săptămâni, au dispărut !! Am condus de 2 sau 3 ori .. pe distanța scurtă în acest timp..cu erorile respective! Au mai apărut și acum 1 an...au tinut vreo 2 ore timp in care am condus masina si apoi au disparut , in mers ... este ca o glumă proastă. Nu mă mai sperii! :)
Cu o lună înainte să apar aceste 3 erori, am fost la mecanic și am curatat forțat DPF-ul din calculator ! Aveam becul motorului aprins, pe bord si mersesem cu el vreo saptamana asa..zi de zi... După curățare s-a stins simbolul motorului din bord sim a condus aproape zilnic ..200 km /zi ... După o lună apar acest 3 erori ! Dupa 2 saptamani in care am condus, asa cum spus, 2, 3 drumuri scurte cu acele erori in bord , au disparut ieri, una cate una..cum au aparut asa au si disparut . Rezervorul UREA (ADBLUE) ERA .. ( si inca e ) PLIN !!

Ce este asta ?

Multumesc !
bafta la maxim!

Înapoi la “Citroen (Grand) C4 Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv