Activitate redusa pe forum

Discutii despre: Club Citroen pe forumul ClubCitroen; un forum al tuturor pasionatior de Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Activitate redusa pe forum

Mesajde WLD » Mie 21-Iul-2004 23:08

In luna Iunie 2004 forumul a avut 878 vizitatori unici si 10766 de afisari.
Asta inseamna ceva mai mult de 29 zilnic. In comparatie cu alte forumuri similare stam foarte prost fiind foarte departe de "concurenta germana" ce are de 10 ori mai multi vizitatori !
Ce ma nemultumeste si nedumereste in acelasi timp este numarul foarte redus de mesaje zilnice - numai 2.42 ! Asta inseamna ca 27 de oameni nu au nimic de spus/comentat ?! Sa avem oare cele mai fiabile masini din lume ? :roll:

Va rog sa veniti cu propuneri de arii noi de discutie pentru a mai inviora putin atmosfera.


Astept avalansa de mesaje continand ideile voastre :)
Ultima oară modificat Vin 05-Mai-2006 20:06 de către WLD, modificat 1 dată în total.

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Joi 22-Iul-2004 09:07

Sunt de acord cu Catalin (Wld)!
De ceva timp vizitez si forumurile VW, sectiunea air-cooled, Oltcit si Trabi.
In general sunt doar 10-15 cei care scriu constant, dar mereu apare cate cineva cu cate o problema, parere, intrebare.

E f interesant de ce la noi este activitatea asa de redusa.
Sunt putini cei care au acces la Internet?
E vorba de varsta celor care au Citroen? Adica ei sunt mai tineri si mai entuziasti decat noi?
Sunt putini cei cu adevarat gata de a face ceva cu mana lor la masini?
Astia cu Trabantul, au reusit sa se intalneasca in Mai (parca), vreo 200 de masini! Noi abea am fost 6 la intalnire.
Stiu ca Citroen este o masina buna, dar majoritatea sunt masini vechi, la care e normal sa apara probleme.
Masinile noastre sunt cu adevarat diferite de altele, datorita suspensiei, asa ca normal ar fi ca toti posesorii sa doreasca sa se intalneasca, direct sau electronic, cu alti "infectati" cu LHM.
E normal ca cei care au Citroen din pasiune, sa fie cei care sa scrie des in forum, dar ma astept ca toti ceilalti posesori sa participe , deoarece aici pot gasi raspunsuri la problemele pe care le au cu masinile.
Putem scrie nu numai pt a cere ajutor, dar si pt a povesti cum am rezolvat niste probleme, pt a fi de ajutor celorlalti.

Va propun un topic:

"Citroen in orasul meu"
Aici sa scriem despre Citroen-urile vazute pe strada, in special cele care par nemiscate, de vanzare, sau cele care arata f bine. Voi incepe chiar eu acest topic, am cateva de semnalat.

Si inca unul:

" Instalatia electrica - reparatii si imbunatatiri"
Poate Nicum ne va povesti cum avanseaza cu turometrul pe care vrea sa il instaleze pe BX-ul lui.

Preiau o idee de la Trabi si VW:

"Remat"
Daca nu stiati, se poate merge la Remat si poti demonta piese de pe masinile de acolo, care apoi le cumperi ca "deseuri refolosibile", la preturi de multe ori derizorii. Daca cineva are experienta in directia asta, asteptam informatii. Poate ne organizam si facem o vizita.

Asteptam si alte idei.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Vin 23-Iul-2004 09:26

Si eu am sesizat o activitate redusa pe forum, in sensul mesajelor, dar tot atit de adevarat e ca sint unii care doar citesc topicurile.
Pe de alta parte, forumul vw include mai multe marci (vw, audi, seat, skoda, etc.) si e normal sa fie mai multi. Am vazut pe forumul vw pozele de la ultima lor intilnire. Raportat la marci proportiile sint cam aceleasi (ei erau maxim 30 de masini). Singura diferenta dintre noi si ei, ea virsta masinilor, mai mica in cazul lor.
Turometrul meu digital e pe la amicul meu, care nu a vut timp sa-l depaneze. Poate saptamina viitoare... Daca nu reuseste amicul meu, poate ma ajuti tu Eugen. Mai am in plan si un termomentru digital pentru motor (cu 3 digiti).
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Vin 23-Iul-2004 10:42

Pe VW forum, sectiunea air-cooled, doar despre broaste si cateva modele mai vechi. Masinile lor sunt mai vechi chiar si cu 20 ani decat ale noastre.
Cu turometrul, poate ne intalnim in WE.

Avatar utilizator
AlexC
pasionat
Mesaje: 121
Membru din: Dum 18-Apr-2004 21:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde AlexC » Vin 23-Iul-2004 22:25

Eu sunt de parere ca ar trebui insistata putin cu reclama.Sunt multi posesori de Citroen care inca nu au auzit de acest forum,unii mai vin de pe forumul autoshow,dar daca am insista putin cu reclama ar fii bine.
Oricum in perioada asta e normal ca traficul sa fie mai mic,lumea este plecata in concedii.

Avatar utilizator
moe
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Joi 13-Mai-2004 23:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde moe » Joi 12-Aug-2004 23:50

:idea: hai sa facem un banner... in flash
banner exchange cu ceva site-uri...
_____________
see ya Al3x_

Avatar utilizator
moe
pasionat
Mesaje: 138
Membru din: Joi 13-Mai-2004 23:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde moe » Vin 13-Aug-2004 00:38

:idea: mai o idee

pt cei care au yahoo messenger:

puteti pune la profile cool link: www.clubcitroen.ro :wink:

cine mai are homepage(nu ca mine cu santier cat china).. linkuri sau banner cum ziceam si mai sus :lol:
_____________

see ya Al3x_

Avatar utilizator
nero
pasionat
Mesaje: 255
Membru din: Mie 16-Mar-2005 17:14
Localitate: Bucuresti

Mesajde nero » Joi 05-Mai-2005 23:18

Intrebare nevinovata: Asa cum exista sectiune pentru pejo, nu se poate face si o sectiune pentru Oltcit? Oricum e o masina care are la baza un Citroen si imparte multe piese cu acesta.
[b:b162e590d3][size=8:b162e590d3]C4 1.6HDi '05[/size:b162e590d3][/b:b162e590d3]

COSTIN MUNTEANU
pasionat
Mesaje: 198
Membru din: Vin 13-Ian-2006 12:02
Localitate: Constanta

Re: Activitate redusa pe forum

Mesajde COSTIN MUNTEANU » Vin 05-Mai-2006 11:08

WLD scrie:In luna Iunie 2004 forumul a avut 878 vizitatori unici si 10766 de afisari.
Asta inseamna ceva mai mult de 29 zilnic. In comparatie cu alte forumuri similare stam foarte prost fiind foarte departe de "concurenta germana" ce are de 10 ori mai multi vizitatori !
Ce ma nemultumeste si nedumereste in acelasi timp este numarul foarte redus de mesaje zilnice - numai 2.42 ! Asta inseamna ca 27 de oameni nu au nimic de spus/comentat ?! Sa avem oare cele mai fiabile masini din lume ? :roll:

Va rog sa veniti cu propuneri de arii noi de discutie pentru a mai inviora putin atmosfera.


Astept avalansa de mesaje continand ideile voastre :)


poate ca raportul intre forumul Citroen si "concurenta germana" reflecta si raportul dintre volumele de vanzari pentru cele 2 marci, distributia teritoriala a vanzarilor, etc.

poate ca multi dintre pasionatii Citroen sunt destul de ocupati si nu au intotdeauna timpul necesar sa intre pe forum.

sau poate ca subiectele mai "calme" nu starnesc prea multe dezbateri.
ce ar fi de ex un subiect: "service Citroen in orasul meu" ? care ar putea fi impartit in 2 alte topic-uri: "service Citroen in orasul meu - vorbe de bine", "service Citroen in orasul meu - vorbe ...de-adevaratelea..." :wink:

dar s-ar putea ca cineva sa ma atentioneze iarasi ca bat campii cu povestea asta cu "serviciile pentru client"...

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Mie 20-Dec-2006 21:49

hmmmm, iata un tread care se plange de acelasi lucru pe care l-am facut si eu in sectiunea c5. mea culpa, daca as fi cautat il gaseam pe asta. :P data viitoare o sa fiu mai atent...oricum, mi-am luat-o bine de tot acolo si m-am lecuit. :P

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Mie 20-Dec-2006 21:52

Pai e de 2 ani topicul asta initiat :D.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mie 20-Dec-2006 22:55

nu ma pot abtine, dar cred ca tu stai pe aici ca sa ne numeri posturile. sau sa cauti nod in papura, cu alte cuvinte. asa cum vezi postul asta e vechi de 2 ani. de atunci lucrurile s-au schimbat complet, dupa cum vezi. repet 100-150 de posturi pe zi nu inseamna activitate redusa in nici un caz. din punctul meu de vedere, daca te nemultumeste ceva esti liber sa ne eviti
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Mie 20-Dec-2006 22:59

nu crezi ca era mai constructiv sa vezi cam ce si daca am postat ceva si eu??....
postul e de doi ani, dar eu l-am gasit acum si mi-am recunoscut greseala.
si multumesc pt eleganta cu care vad ca stii sa-i tratezi pe cei cu vekime mai mica decat a ta.

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Lun 25-Dec-2006 19:38

in curand va veni shi vremea noastra !!! Vom fii shi noi un site des folosit !! Unii ink nu shtiu ce "ascunde" minunata mashina citroen :wink: !!!!

Avatar utilizator
silvius
pasionat
Mesaje: 619
Membru din: Dum 13-Aug-2006 23:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesajde silvius » Lun 25-Dec-2006 21:16

mai importanta e calitatea decat cantitatea:) no offence
alarma, clima, cd, praguri, navigatie, so on... - B-08-BBK[img:824728406b]http://www.tour-romania.info/citroen/avatarmare.jpg[/img:824728406b]


Înapoi la “CITROclub”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv