C1 sh proaspat cumparat, ce trebuie sa schimb ?

Forum de discutii generale despre Citroen C1. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

pol
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Vin 17-Iun-2016 18:32
Localitate: bucuresti
Masina: citroen c1

C1 sh proaspat cumparat, ce trebuie sa schimb ?

Mesajde pol » Sâm 18-Iun-2016 00:09

Salut colegi,

Am cumparat si eu o bijuterie rosie acum cateva ore .. si am nevoie sa ma ajutati cu ceva sfaturi :

1. Vreau sa ii schimb consumabilele + ulei + distributie. Fostul proprietar spune ca a facut ceva schimburi de consumabile pe la 80k, dar acum are 94500 si vreau sa fiu sigur. Eu ma gandeam sa schimb : filtru benzina + polen + aer + ulei (si filtru) + pompa apa + distributie + cureaua de accesorii. Nu stiu daca le pot schimba pe toate, daca le are, daca trebuie, aici am nevoie de ajutorul vostru.

2. Dupa ce se stabileste ce trebuie sa schimb, ma ajutati va rog cu sfaturi la ce brand-uri sa achizitionez ?

3. Acum sunt in Bucuresti, dar am un mecanic in provincie, si cand ma duc acasa ma gandeam sa le schimbe el. Se schimba usor ?

4. Benzina din ce am citit, voi pune doar 99 sau 100.

Multumesc si astept feedback-uri.

bogdanbbogdan
just curious
Mesaje: 13
Membru din: Lun 11-Apr-2016 16:28
Localitate: cluj
Masina: Citroen c1

Re: C1 sh proaspat cumparat, ce trebuie sa schimb ?

Mesajde bogdanbbogdan » Sâm 18-Iun-2016 08:36

Salut,
In primul rand sa o stapanesti sanatos.
Si eu am cumparat un C1 in urma cu 2 luni si ceva...primul lucru care l-am facut a fost sa schimb uleiul + filtre( cel de benzina din cate am inteles nu se schimba pt ca este in rezervor ) ,bujiile si uleiul in cutia de viteze+ plus s-a facut o revizie completa din care a rezultat ca masina nu necesita alte investitii deocamdata.Din cate stiu eu distributia este pe lant deci nu cred ca ai avea probleme cu ea.
De cand am luat-o am facut aprox 2500km...la ultimul plin(35l) am facut undeva la 670km 50%oras si 50% afara,consum mixt 5,3...foarte incantat.
Apropo in leg cu benzina eu nu am bagat numai de 95 si nu am avut probleme.
Parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa te documentezi de un service bun inainte si sa uiti de varianta curele,pompe,etc schimbate in curte...acum depinde si de persoana care o sa le schimbe dar eu nu as opta pt asa ceva.
Salut!


Sent from my iPhone using Tapatalk

luigi
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Vin 18-Mar-2016 22:55
Localitate: Roma

Re: C1 sh proaspat cumparat, ce trebuie sa schimb ?

Mesajde luigi » Dum 07-Aug-2016 15:40

S o stapinesti cu placere.....mai poti schimba antigelul ,pt a sti ce ai acolo ,tre sa verifici placutele de frina si discurile pt a sti cit te mai tin .
ulei eu pun Castrol 5w40 Edge.. 30 euro 4 litri...
si mi as permite sa ti dau o idee , ce am facut eu , la a mea ,. ...
o sa observi ca atunci cind schimbi vitezele ( mai ales daca incerci sa schimbi repede ) ,vei simti la mina ca ,,agață,, ,,si un pic de zgomot parca s ar rupe ceva .....iti prezint ce am facut..
la schimvatorul de viteze ,linga scaun este un manson de imitatie de piele conic,tragi usor de el in sus ca la capacul de la telefon ,si vei vedea un mecanism f. complicat ,care din pacate este din plastic ,cred .....acolo eu am pus vaselina ,abundent ,dupa care schimbi vitezele la rece si vezi unde mai trebuie pus ( mai ales la sfera aceea
trebuie insistat )....mult inseamna cam cum ai pune vaselina la rulmentii pe spate ai unui camion ...am repetat aceasta operatie dupa 3...4 zile ...si mai repet acum cam la 2 ....3 luni ..
Dupa aceea am uns la fel de mult articulatiile ( sun doua ,si cam de plastic )de la timonerie dinspre cutia de viteze ,pe care le vezi ridicind capota ...
fiind mai micute ar trebui ,ar fi bine daca ai pune ,prima data vaselina in ,,spray,,. ca e mai subtire dupa care pui normala. ( sa nu pui spray din acela care deblocheaza incuietorile sau suruburile )...
operatiile astea ... vei vedea ca ti vor imbunatati schimbare vitezelor de 100 de ori , ....nu va fi un Mercedes ,dar va fi superok ...dar dupa o saptamina sau doua ....
Sper ca informatiile sa ti fie de ajutor ...


Înapoi la “Citroen C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv