Xantia youngtimer - viitoarea masina de colectie

Forum de discutii generale despre Citroen Xantia. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Xantia youngtimer - viitoarea masina de colectie

Mesajde james kilowatt » Lun 18-Sep-2017 08:54

Eu zic asa ca Xantia va fi masina de colectie in viitor, cu ceva valoare pentru pasionati, in special versiunea Activa. Hydractive2 + SC-CAR nu prea are inca rival din multe puncte de vedere, e o chichita care o face o masina unica.

Voi ce parere aveti?

Eu caut o activa de ceva vreme (prefer pe benzina) si deja se pare ca incep sa fie cautate. Preturile variaza foarte tare (intre 1000 si 15000€), iar cele cu kilometri putini si preturi decente se dau instant, pana sa apuci s-o vezi a disparut...

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Xantia youtimer - viitoarea masina de colectie

Mesajde dj01fad » Lun 18-Sep-2017 15:59

activa v6 este cea mai scumpa si mai cautata, apoi urmeaza varianta hdi. eu am avut doua V6, una 2.1 TD, doua 2.0 TCT, doua 2.0 16V si una 2.0 HDI si pot sa spun ca masina este ceva deosebit. am pastrat HDI-ul, un model extrem de rar, cu absolut toate dotarile si mai am si TCT-ul fara motor (totusi, daca imi vine vreo idee pot sa il refac). o folosesc foarte rar, in rest sta in garaj la conservat. estimez ca din cauza faptului ca este un model veritabil (seria caroserie + dotarile de fabrica) valoreaza destul de mult. am incercat sa o vand in 2-3 randuri dar din cauza ca cererea la noi in tara este mica, am renuntat la idee. am decis sa o pastrez chiar daca nu ma dau cu ea zilnic, iar valoarea s-ar putea sa ii creasca foarte mult in timp.
in afara de nebunia mea pentru activa, am mai adunat si un HDI break exclusive, care la randul ei este un model extrem de rar, avand absolut toate dotarile. cu toate ca masina este oarecum ciufulita la exterior, cred ca o sa o pastrez si pe asta, deoarece este foarte greu de gasit alta cu dotarile ei, si oricum nu iau mare lucru pe ea. am incercat sa o dau cu 800 euro inainte sa o inscriu si nu m-a sunat nimeni... deci... ce sa mai zic. probabil cand nu o sa se mai gaseasca deloc o sa fie cautate si la noi, cum a ajuns bx-ul 16v sau alte masini.

xantia activa este o masina destul de periculoasa din 2 motive:
- daca nu o intelegi esti expus la accident
- dupa ce mergi mult timp cu asa ceva... nu mai poti merge cu altceva. sentimentul este incredibil.

daca vrei, stiu una HDI de vanzare (trebuie sa verific daca mai e de actualitate), dar nu este full options. activa pe benzina... cam greu de gasit.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Xantia youtimer - viitoarea masina de colectie

Mesajde james kilowatt » Lun 18-Sep-2017 17:53

Eu as prefera una pe benzina, fie v6 fie 2.0turbo.
Prețul nu-i chiar atât de relevant atâta timp cât nu-i exagerat :D.
Și mi-ar mai plăcea una cu km și proprietari anteriori putini.... Și asa cum ai spus, cât mai aproape de standard, fără modificări.

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Xantia youtimer - viitoarea masina de colectie

Mesajde james kilowatt » Lun 18-Sep-2017 17:55

Apropo, ai idee dacă au existat activa cu cutii automate (activa nu exclusive). Ca e unul în Franța care jura ca are una...

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Re: Xantia youtimer - viitoarea masina de colectie

Mesajde WLD » Lun 18-Sep-2017 20:21

Activa nu s-a vandut niciodata cu automata.

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Xantia youtimer - viitoarea masina de colectie

Mesajde james kilowatt » Lun 18-Sep-2017 20:54

Asa știam și eu, probabil o confunda cu exclusive.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Xantia youtimer - viitoarea masina de colectie

Mesajde dj01fad » Lun 18-Sep-2017 21:06

2.0 tct si hdi nu au fost cu cutie automata nici macar non-activa, dar stiu ca a existat cel putin o activa v6 cu cutie automata facuta la comanda, probabil ca e vorba de aia de care spui tu. da-mi un link sa vad...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Re: Xantia youtimer - viitoarea masina de colectie

Mesajde mihaistan » Lun 18-Sep-2017 21:55

Nick , motoru de la tct e inca in garaj :)))
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Xantia youtimer - viitoarea masina de colectie

Mesajde dj01fad » Lun 18-Sep-2017 22:23

da, stiu...
om trai si om vedea. masina e in aceeasi stare in care am lasat-o impreuna, doar tobele si scaunele le-am dat de la ea. nu am vrut sa o demolez deoarece caroseria este ca si noua, si e totusi o activa. si stii ca avea doar 120.000km :( om vedea ce o mai fi...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Xantia youtimer - viitoarea masina de colectie

Mesajde james kilowatt » Mar 19-Sep-2017 08:09

Dar una v6 pe care a condus-o doar o babuta pana la biserica și înapoi nu știe nimeni? :roll:

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Xantia youtimer - viitoarea masina de colectie

Mesajde james kilowatt » Mar 19-Sep-2017 09:17

Asta e "activa automata" de care ziceam:
https://www.leboncoin.fr/vi/1188231816
E inca disponibila, insa e cam departe de mine. Omu' mi-a raspus la email si mi-a trimis mai multe poze. Din pacate are putin sifonate portiera si aripa stanga, nu grav insa nu e nici impecabila. Interiorul pare sa fie textil, nu piele, si pe scaunele fata in poze are niste "mileuri" care ascund starea reala.....
Tinand cont de pret are cam multe bube, as da 5k€ pe una cu 145.000km insa cu conditia sa fie aproape perfecta.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Xantia youtimer - viitoarea masina de colectie

Mesajde dj01fad » Mar 19-Sep-2017 09:32

mda... ce sa zic. cred ca stiu eu una, dar nu are 145.000, are 300.000. masina e ok, foarte bine ingrijita. este cu toate dotarile si este S1. daca vrei mai multe detalii, zi-mi si mai povestim.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Xantia youtimer - viitoarea masina de colectie

Mesajde james kilowatt » Mar 19-Sep-2017 09:43

Povestim, povestim.
Pana una alta o sa incerc sa testez una "simpla", 1.8SX cu km putini prin zona. Vreau sa-mi fac o idee despre calitatea plasticului, insonorizare, etc.

PS
Pentru mine ar fi interesant sa gasesc/inmatriculez una si in Romania, mai ales ca m-ar costa o nimica toata sa gasesc un garaj si preturile la manopera pentru micile reparatii sunt mult mai scazute. Insa problema e ca in Romania toate xantiile pe care le-am vazut de vanzare sunt la mana a 14-a si sunt diesel. Romanii n-au cumparat xantii noi si nu au cumparat pe benzina ci au adus doar diesele de afara si au tras de ele ca de un cal mort.... Iar putinii care le-au cumparat pentru ei probabil nu le vand.

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Re: Xantia youtimer - viitoarea masina de colectie

Mesajde WLD » Mar 19-Sep-2017 09:49

Nu-i Activa. Si oricum e intr-o stare jalnica pt 5000EUR. Iar francezii sunt cam delasatori in ceea ce priveste ingrijirea masinillor. Cere-i VIN-ul si aflam imediat ce e cu ea.
La aproximativ aceiasi bani, https://www.leboncoin.fr/voitures/11843 ... tm?ca=13_s nu suporta nicio comparatie.

Daca vrei youngtimer, cauta una fara facelift. Va ajunge mai repede oldtimer si arata putin mai bine. Cele cu facelift sunt prea rotunjite, prea mainstream.

Asta e interesanta, dar nu vrei diesel https://www.leboncoin.fr/voitures/11869 ... tm?ca=13_s
TCT https://www.leboncoin.fr/voitures/11877 ... tm?ca=13_s

TCT e interesant pt ca motorul e usurel si tinuta de drum e mai buna decat la V6. Intretinerea/repararea motorului e mult mai ieftina, iar restul mecanicii este la fel indiferent de motorizare. Motorul e lenes in varianta stock, insa poate fi dus foarte usor si ieftin la 190CP, cu un cuplu net superior celui de la V6. Ramane insa un motor de conceptie veche, zgomotos, lipsit de rafinament si cam gurmand.

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Xantia youtimer - viitoarea masina de colectie

Mesajde james kilowatt » Mar 19-Sep-2017 09:57

Moturul TCT se pare ca e mai silentios decat V6, tocmai de asta m-a interesat. Si e clar mai silentios decat 2.0 aspirat cu 16 supape. Iar faptul ca e silentios e un lucru bun pentru ca un L4 turbo produce zgomot, nu sunet (am si eu unul si stiu ce spun :D). V6 macar canta...

Intr-adevar, arata bine aia. N-am vazut-o pentru ca am bagat un filtru sa mi le arate doar pe cele sub 200000km...

LS
TCT-ul am vazut-o si eu, insa am ezitat pentru ca banuiesc ca e prima serie. Si am impresia ca prima serie n-are decat un airbag. Insa e posibil sa ma insel, abia acum invat despre ele...


Înapoi la “Citroen Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv