OLTCIT CLUB 1982

aici ne laudam!

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
autoclasic
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Mie 18-Mar-2009 13:14
Localitate: Sighisoara

OLTCIT CLUB 1982

Mesajde autoclasic » Dum 29-Dec-2013 14:14

Salutare domnilor !!! Va prezint un exemplar pe care l-am salvat de la un sfarsit presupun trist si anume,dezmembrare,sau distrugere, masina a intrat in posesia mea in 23 decembrie, am venit cu ea pe propriile ei roti tocmai din Resita. A avut un proprietar destul de grijuliu dar din 2012 iarna a stat afara in spatele blocului complet neglijata. A fost achizitionata in octombrie 1982 prin reteaua societatii Comturist,adica pe valuta, costand 5500$,asa reiese din copia facturii originale.La bord inregistreaza putin peste 91000 km,este intr-o stare surprinzator de buna,vopseaua de fabrica ,accesorii si piese de origine. Are in schimb o problema majora,singura, masina a fost parcata in garaj cu partea din fata dreapta sub reteaua de apa calda,incalzire si apa rece a blocului, drept urmare,in urma condensului aripa interioara fata,dreapta este foarte ruginita, asa ca sunt in cautarea piesei respective, in mod curios aripa exterioara este intacta. Iata masina, pe scurt deocamdata :

http://imageshack.us/a/img835/6530/6uei.jpg
http://imageshack.us/a/img163/9650/aial.jpg
http://imageshack.us/a/img823/8863/b9q1.jpg
http://imageshack.us/a/img713/2829/34yb.jpg
http://imageshack.us/a/img20/321/kjsx.jpg

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Mesajde james kilowatt » Dum 29-Dec-2013 15:04

Foarte tare! E versiunea cu motor de 1.1 sau 1.2? Scrie "club" pe ea, deci banuiesc ca nu e cea de 600cmc care din cate imi amintesc se chema "special".

Cred ca cel mai simplu ar fi sa gasesti alta de la care sa iei piesele de caroserie... daca vrei sa o tii, poate ar fi o investitie buna. Gandeste-te de exemplu ca iesi odata cu ea si iei o pietricica in parbriz.... ar prinde bine sa ai alta pentru donat organe.

Avatar utilizator
autoclasic
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Mie 18-Mar-2009 13:14
Localitate: Sighisoara

Mesajde autoclasic » Dum 29-Dec-2013 15:31

Bineanteles ca o pastrez,am piese destul de multe dar nu gasesc donator de organe,sau cei care mai au sunt hipnotizati de programul rabla,le-a sucit mintile guvernul :) ,pe masina asta am dat 250 EUR,si este intr-o stare de invidiat pentru varsta ei, dar am vazut exemplare fabricate dupa 90 pe care detinatorii cer 5,6,700 de EUR si nu ai ce sa alegi de pe ele!

Masina este versiunea cu motor de 1129 cmc,Club, are pe ea totul original frantuzesc,in afara de acumulator si anvelope.

marianmarian
pasionat
Mesaje: 941
Membru din: Mie 15-Dec-2010 19:00
Localitate: cernavoda

Mesajde marianmarian » Lun 30-Dec-2013 19:16

spune adresa si iti trimit un electromotor bun sau vb.la telefon 0732703808/0766734944/0744482293.

Avatar utilizator
Plumber
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Mie 25-Aug-2010 22:15
Localitate: Alexandria

Mesajde Plumber » Lun 27-Ian-2014 12:21

FelicitĂŁri pentru achiziĂžie!
Cam greu cu aripa dreaptĂŁ; e aia cu seria caroseriei.
Încearcã ºi pe forumul Oltcit. Nu prea mai este el frecventat în ultima vreme dar nu se ºtie.
Programul rabla a vrãjit pe mulÞi dar la fel de mulÞi au rãmas cu hârtia În mânã În urma programului de anul trecut.

Avatar utilizator
autoclasic
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Mie 18-Mar-2009 13:14
Localitate: Sighisoara

Mesajde autoclasic » Lun 27-Ian-2014 19:18

Sunt si pe forumul Oltcit, bineanteles ca cei de acolo stiu ce piese caut,sunt sigur ca pe undeva se mai gaseste o aripa, mi-e putin ciuda :) , eu am avut aripile fata interioare noi noute, cu extensiile lonjeronului, cand am renuntat la Oltcit acum multi ani le-am pus de vanzare pe forum, au stat asa luni bune si nu s-a aratat nimeni interesat, pentru ca aveam nevoie de locul de depozitare le-am dus la fier vechi, acum alerg dupa o amarata de tabla :D ,asa-mi trebuie!!!

marianmarian
pasionat
Mesaje: 941
Membru din: Mie 15-Dec-2010 19:00
Localitate: cernavoda

Mesajde marianmarian » Mar 28-Ian-2014 19:54

adresa pentru electromotor si sa vb prin ce vrei sa il trimit.

Avatar utilizator
autoclasic
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Mie 18-Mar-2009 13:14
Localitate: Sighisoara

Mesajde autoclasic » Sâm 15-Feb-2014 20:22


Avatar utilizator
autoclasic
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Mie 18-Mar-2009 13:14
Localitate: Sighisoara

Mesajde autoclasic » Sâm 11-Oct-2014 15:33


Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Mesajde james kilowatt » Sâm 11-Oct-2014 20:45

Foarte tare!
Eu ma declar invidios :wink:

Cu mecanica cum sta? Carburator, motor, d-astea?

Avatar utilizator
autoclasic
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Mie 18-Mar-2009 13:14
Localitate: Sighisoara

Mesajde autoclasic » Dum 12-Oct-2014 10:45

Motorul si carburatorul sunt revizuite complet cu piese originale sau aftermarket de cea mai buna calitate,functioneaza perfect,fara erori anul viitor am ceva de munca la puntea fata , rulmentii si simeringurile noi, burdufuri planetara stanga, bucsele bratului superior si retusuri cu negru mat la praguri unde s-au sablat in timp, de la pietrisul pus de drumari iarna, mai am aparatorile de noroi de curatat si regalvanizat suporturile metalice si echipate rotile de aliaj originale care trebuie sa soseasca din franta, apoi numere de mures si eventual date in judecata niste institutii pentru obtinerea in instanta a certificatului de vehicul istoric, are aproape 33 de ani.

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Mesajde james kilowatt » Lun 13-Oct-2014 08:37

autoclasic scrie:...,functioneaza perfect,fara erori...


Daca n-are erori, e bine... mutumesc pentru traducerea in limba obd-ului :))

Ai rezolvat problema de rugina de care spuneai mai sus?

Avatar utilizator
autoclasic
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Mie 18-Mar-2009 13:14
Localitate: Sighisoara

Mesajde autoclasic » Lun 13-Oct-2014 12:11

Da, am rezolvat-o elegant, toata portiunea ruginita am sectionat-o si am confectionat respectand toate unghiurile si forma , un segment din tabla zincata, pe care l-am trimis la vopsit si pe care ulterior l-am prins cu nituri, inainte de vopsire am facut un montaj preliminar si am reglat distante, curburi si inclinatii ale tablei, o sa fac o poza sa vezi cum a iesit :) . Pe masina nu am sudat nimic, tot ce era de facut in afara de aceasta aripa interioara, a ramas doar de curatat , tratat si retusat cu grund, vopsea, lac si pasta de lustruit .

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Lun 13-Oct-2014 14:57

Te salut si te felicit!
Daca vrei sa o vinzi, m-as inscrie primul pe lista de asteptare.
Gandeste-te si poate ma crezi ca va ajunge pe maini bune.

Avatar utilizator
autoclasic
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Mie 18-Mar-2009 13:14
Localitate: Sighisoara

Mesajde autoclasic » Lun 13-Oct-2014 18:10

Salut Mugurel, cred ca la tine ar fi pe maini bune pentru ca te cunosc, am auzit despre tine si iti cunosc pasiunea pentru Citroen si Oltcit, masina nu o voi vinde, o pastrez cu mare grija, chiar mai mult decat atat, voi incerca sa mai gasesc unele exemplare care au o baza solida si care au toate sansele sa ajunga la fier vechi, pe asta daca nu o luam, acolo ajungea , desi un asemenea gest era unul idiot. De vandut nu o vand dar vei putea vedea masina oricand doresti, anul viitor in primavara o voi scoate la plimbare pe soare :) Aceasta masina a inchis un cerc, sa zic asa, am prins lansarea Oltcitului si sfarsitul lui, am fost in uzina sa vad cum se fabrica, am cate ceva din ce s-a tiparit despre aceasta masina si am crescut cu ea, in familia mea a fost prima masina noua cumparata dupa al doilea razboi mondial, dar imi lipsea obiectul, masina :)


Înapoi la “Restaurari si prezentari”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv