Huruit in spate

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
cornel
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Lun 24-Oct-2005 19:32
Localitate: targoviste

Mesajde cornel » Lun 28-Aug-2006 07:25

apropo de huruit...nu stiu daca este locul potrivit dar intreb;
de catva timp in partea din spate se aude un zanganit cand merg pe drum denivelat sau macadam; nu acelasi lucru se intampla pe un drum normal, dar, de unde atatea drumuri normale. am pus sub roata de rezerva niste cauciucuri, degeaba.
ce credeti ca ar putea fi...este enervant.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 31-Aug-2006 09:45

poate rulmentii de la punte
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Joi 31-Aug-2006 09:58

intai verifica toate elementele mai simple:
- roata de rezerva (asa cum ai si facut)
- nr. de inmatriculare !
- sistemul de prindere al scaunelor din spate
- ceva prin portbagaj

cam atat imi vine in minte acum.

Avatar utilizator
adytzu
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 1308
Membru din: Vin 11-Iul-2003 09:34
Localitate: Bucuresti

Mesajde adytzu » Joi 31-Aug-2006 11:15

Eventual, centura de siguranta din spate...sa nu bata in portiera, ceva CD-uri sau piese tari uitate prin buzunarele laterale...

Avatar utilizator
cornel
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Lun 24-Oct-2005 19:32
Localitate: targoviste

Mesajde cornel » Vin 01-Sep-2006 07:34

Multumesc pentru sfaturi.
O sa le controlez pe toate.

Avatar utilizator
Stoian Florin
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Joi 01-Mar-2007 11:20
Localitate: Sibiu

Mesajde Stoian Florin » Sâm 22-Mar-2008 17:22

Am si eu un zgomot ciudat in partea din spate cand merg pe drumuri denivelate sau macadam (adica aproape peste tot in Sibiu ) :x . Zgomotul mi se pare ca se aseamana cu cel facut de bieletele antiruliu de pe rotile din fatza cand sunt uzate, un fel de pocanit infundat. Poate cineva sa imi spuna daca asa se aud rulmentii de la puntea spate cand sunt pe duca? Mi sa spus ca puntea aia se cam schimba cu totul si e vreo 25 mil :shock:

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Dum 23-Mar-2008 12:55

Daca rulmentii de la puntea spate ar fi dusi masina ar stat cracanata, adica ceva de genul / \
Nu cred ca puntea spate de Xsara se schimba cu totul, pentru ca altfel nu i-ar mai fi pus rulmenti. Bieletele anti-ruliu se pot depista usor: pui masina pe o groapa. Cineva sta in gropa cu mina pe bielete, cineva sta afara si face balans lateral. Daca bieletele au joc, il simti la mina.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
Stoian Florin
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Joi 01-Mar-2007 11:20
Localitate: Sibiu

Mesajde Stoian Florin » Vin 28-Mar-2008 09:50

Multumesc de sfat. Ai avut dreptate, pana la urma este bieleta, lucru care nu poate decat sa ma bucure la ce preturi am vazut ca se vehiculeaza pe la probleme la puntea spate :roll:

spyk
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Mar 25-Sep-2007 16:36
Localitate: romania

lagat de sunete spate

Mesajde spyk » Mar 06-Mai-2008 21:53

verifica bucsile telescop prima oara daca sunt ok verifica rulmentii normal se schimba la 40000 km cei de la citroen nu iti spun asta .Rulmentii pe spate se pot schimba si te costa pe o parte 85 ron pina la 125 ron .La citroen iti propune sa schimbi puntea este CHIT DE SCHIMBARE A RULMENTILOR..un mecanic bun o poate face .
sunt aici ptr cunoasterea masini mele mai in detalii si tot odata ptr a oferi ajutorul daca stiu sau daca este nevoie

costi2
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Sâm 11-Feb-2017 07:40
Localitate: bacau
Masina: citroen c3

Re: Huruit in spate

Mesajde costi2 » Sâm 11-Feb-2017 12:54

Salut , am o problema in drum spre serviciu de dimineata la un moment dar sa auzit ca un fel de pocnitura in partea spate stanga la roata si de atunci imi huruie foarte tare ,insa cand calc frana nu se mai aude nimic . Stie careva care este problema?


Înapoi la “Suspensie - Xsara”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv