xantia activa hdi

Aşteptam descrieri şi poze cu maşinile membrilor

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

xantia activa hdi

Mesajde dj01fad » Dum 08-Dec-2013 03:42

eee.... cred ca a venit vremea sa imi prezint si eu jucaria umblatoare care zace la mine de 2 ani incoace, dar mai intai o sa va povestesc cum m-am ales cu ea....

povestea a inceput prin octombrie 2011 cand am dat intamplator peste un anunt tentant pe mobile.de; anuntul suna interesant, asa ca am profitat de faptul ca un amic era prin frankfurt, si l-am rugat sa mearga sa o vada. imi zice: bai... arata incredibil de bine, dar e tare rau suspensia. in rest... super ingrijita. zic ok... merg sa o iau. am adunat trusa de supravietuire in care am bagat 2 sfere, iar altele 2 le-am cumparat de pe ebay cu ridicare personala din germania. treburile nu au decurs simplu, deoarece in dimineata in care trebuia sa plec... am uitat sa imi setez alarma, si am pierdut autocarul. am zis... asta e, nu a fost sa fie a mea. era 6 dimineata. amicul meu era in germania si ma astepta acolo in ziua urmatoare, pe la ora 16-17... pana la ora 10 in acea dimineata nu am avut liniste, as fi vrut sa ajung acolo, dar nu stiam cum; total aiurea, am sunat un prieten: ma nene, cand mai pleci in germania? imi zice ala... pai daca mai gasesc un om, plecam acum la ora 12. ba esti prost? hai ca merg eu! in juma de ora am fost la el, si asteptam impreuna soferul sa plecam. nu am plecat la 12, am plecat pe la 3... in fine, era timp destul. vreau sa va spun ca am plecat cu un jaf de opel vivaro, cu o platforma dupa noi, cu un sofer care a avut tot felul de comisioane de facut pe traseu, in asa fel incat am ajung in frankfurt a doua zi la ora 10... seara. bun... aia nu mai puteau sta cu mine, amicul meu care era in germania plecase la hamburg sa adune ceva de pe acolo, si trebuia sa raman singur cumva pana dimineata. am reusit sa gasesc un hotel, eu nu stiam sa vorbesc in germana decat ceva cuvinte, ala nu stia nici o limba straina. pana la urma l-am convins ca nu sunt infractor si mi-a dat o camera. in sfarsit, dupa o zi si jumatate de stat in trompeta aia de masina puteam si eu sa ma odihnesc.
ma trezesc dimineata mai cu chef, ajunge si zapacila la mine, ma ia... si il sunam pe neamt. ala zice... ba nene, era vorba sa veniti ieri la ora 5, acum nu sunt acasa. si vin deseara. a... misto zic eu. si ce dracu facem? asta avea treaba la koln si nu numai. ma pune la volan ca de... eu eram odihnit si el nu dormise de fro 3 zile. cred ca era 8 dimineata. vreau sa va spun ca am bantuit fro 1000 de km aiurea nici nu stiu pe unde, si umplusem masina de roti si cauciucuri si alte acareturi - tot o xantie - ... suna neamtul: cand veniti? ba esti nebun? mai avem de mers in 2 locuri zice asta! nu ma intereseaza, hai inapoi sa luam masina si ne intoarcem dupa aia, ca oricum in asta nu mai avem loc. plecam inapoi la frankfurt, si il sunam pe neamt: suntem in fara portii, hai sa vorbim. asta se sperie rau: ba baieti, de unde stiti voi unde stau? ca nu am adresa pe anunt. si nu mai vroia sa iese. da-i munca de lamurire: ba... am fost acum 2 saptamani de am vazut-o, iti aduci aminte? vino afara, ca o sa ma recunosti... ii zice sori. iese ala, unu speriat de bombe. scoate masina din garaj, io incep sa o inspectez, aia 2 vorbeau ceva acolo, nici acum nu stiu ce. incepem negociatul: eu nemultumit: ba e tare suspensia, ba nu are radio si ma plictisesc in ea (stiam asta, luasem cu mine unul de acasa), ba ca mai are una si alta. ala cand a auzit cat vreau sa ii dau pe ea, a avut un soc. totusi, dupa o ora mi-a acceptat oferta. iarasi nu stiu ce dreaq i-a zis sorin, dar a acceptat. acuma faza interesanta: ii dau banii, ala scoate un contract de mobile si il completeaza si imi da sa semnez, ma sui in masina, incepem sa mutam totul din masina lui sorin in a mea, si ii zicem: masina o lasam aici, venim dupa ea la noapte. ba sunteti nebuni? cum adica o lasati aici? uite asa, avem o treaba si ne intoarcem peste cateva ore sa o luam. zis si facut, si plecam iar inspre koln... inca nu stiu cate sute de km. in fine, ajungem noaptea zgribuliti, luam masina si plecam de acolo. am ajuns la cativa km intr-o parcare de lidl, unde ne-am pitit mai prin spate, si m-am pus pe schimbat sfere. pai da... ca nu puteam sa merg cu ea asa. sa nu cumva sa va ganditi ca am plecat spre casa... nu.... am mai bantuit dupa aia inca aproape 2000 prin germania, pe unde mai avea asta de adunat marfa. parca eram nebuni. pe unde ajungeam, se cruceau aia: 2 masini absolut identice. tare, nu? pacat ca nu am facut poze, dar sincer nu imi ardea de asa ceva atunci. abia asteptam sa ajung acasa. cu masina, fara masina, nu ma mai interesa, vroiam acasa, sa dorm in patul meu! intr-un final am plecat spre casa. inca 1500 sau cati or mai fi fost, ca le-am pierdut numarul... am luat masina la 221.000 si am ajuns cu ea in garaj la peste 224.000 in curte... cam lung drumul de la frankfurt la craiova...
am ajuns acasa... era duminica seara. nu am putut sa ma culc, ca era ziua lui fiemea. invitati... pregatiri, io umblasem ca tembelul prin europa sa imi iau masina. a doua zi ma duceam la birou, deci o fericire; am bagat-o in garaj, si am uitat de ea acolo fro saptamana. ma saturasem, deja facusem cu ea aproape 3500 km in 2 zile, deci eram cam satul de dansa.
in orice caz, e o piesa rara, si pentru ca nu am zis detalii mai sus, le dau acum: este vorba de o activa HDI, fabricata in 2000, si este una dintre putinele cu echipare absolut completa. printre optiunile rare se numara trapa, interior de piele cu scaune complet electrice, oglinda din dreapta indexabila, toate 4 geamurile cu functie automata, si asa mai departe. de prin 2010 de cand scobesc dupa ele am gasit doar 3 masini cu acest nivel de echipare, si le-am luat cu sorin pe toate 3. una e la mine, una e la un amic tot in craiova, si a 3-a este la mihai martian in cluj.
am avut cateva momente in care m-am gandit sa o vand, vroiam sa imi iau tot o activa dar v6, am avut si alte planuri, dar am decis ca daca nu imi iese pe ea pretul pe care il consider eu corect, nu o dau. consider ca e o piesa foarte rara, si mai bine o tin eu.
o sa incerc maine sa o spal, sa ii fac ceva poze, si o sa continui si povestea ei din romania.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Vasea30
pasionat
Mesaje: 723
Membru din: Joi 23-Feb-2012 10:03
Localitate: Iasi
Masina: Renault Scenis 2, 1.6 b, 2006
Contact:

Mesajde Vasea30 » Dum 08-Dec-2013 09:04

Foarte tare, sensei ! sa va bucurati la maxim de ea!
nu ne-ati spus cat a costat toata afacerea, plimbatul prin europa si pretul masinii.
asteptam pozele cu mare interes.
si cat v-au costat actele de Romania: taxa auto, asigurare, RAR, etc.

o zi magica :D
CITROEN C5 CLUB ROMANIA - facebook.com/groups/110645719379127/

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Dum 08-Dec-2013 19:15

plimbatul prin europa dus si intors a costat doar 300 euro pentru mine, cu numere cu tot, pentru ca mi-a mai bagat si colegul motorina, doar i-am carat jucariile.
inscrisul... nu a fost mult. numerele 80 lei, la rar 420 parca, asigurarea eu o am foarte mica, la acest motor platesc sub 400 lei pe an pentru ca am avut multe masini si am fost cuminte (am bonus 10), iar taxa... am luat banii inapoi. de platit am platit 4100 lei, si dupa aproape un an i-am luat inapoi. pe masina nu mai conteaza cat am dat, oricum putin.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: xantia activa hdi

Mesajde dj01fad » Lun 11-Iul-2016 23:39

s-a cam pus praful rau pe aici...
pana la urma a ramas in familie jucaria, si are si o surioara care ii seamana destul de mult.
pozele sunt facute ieri, la o plimbare mai intortocheata.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: xantia activa hdi

Mesajde dj01fad » Mar 05-Mar-2019 13:18

mda....
saptamana trecuta am schimbat ceva articulatii; era si timpul, nu era nimic schimbat la ea.
am schimbat bucsele de la brate, bucsele mici de la tijele de activa si un cap de bara pe stanga... care nu era programat dar noroc ca l-am avut. in rest se prezinta foarte bine, mai trebuie sa schimb doar bieleta antiruliu din dreapta. acum trebuie sa reglez activa, ca face niste ciudatenii, dar macar nu mai troncane.
i-am schimbat si tampoanele de la motor, cele 3 de sus - suportul si cele 2 de antibalans. cam toate piesele sunt lemforder, mai putin suportul hidraulic de la motor.
masina se comporta exemplar, doar ambreiajul ma enerveaza, care desi are maxim 10.000 km nu face fata cuplului...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: xantia activa hdi

Mesajde dj01fad » Mie 16-Iun-2021 08:15

de ieri masina are alt proprietar... poate o sa continue el aici, sa vedem...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]


Înapoi la “Masina mea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv