Probleme , Consum , Revizii , Chiptuning doar pentru 1.4 HDI

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

armand_
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Dum 01-Dec-2013 18:26
Localitate: Constanta

Probleme , Consum , Revizii , Chiptuning doar pentru 1.4 HDI

Mesajde armand_ » Dum 01-Dec-2013 19:03

am cautat pe forum si nu am gasit o zona dedicata pentru c1 1.4 hdi , as vrea daca mai sunt posesori de 1.4 hdi sa isi scrie parerile si problemele legate de masina.

Intentionez sa fac chiptuning pentru ca motorul este cel de pe citroen c3 1.4 hdi care e mult mai puternic si pe c1 e limitat la 55cp . ma gandeam sa scot limitarea ? a incercat cineva ? feedback ?

Dupa chiptuning credeti ca ar fii o idee buna sa schimb si anvelopele standard 155 / 65 / r14 cu ceva compatibil pe r14 si 175 latime si cu un talon mai mic ex 50 ?

Ma gandesc ca va fii in concordanta cu marirea de putere .

Multumesc

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Mesajde james kilowatt » Dum 01-Dec-2013 23:34

Tunerul unde mi-am lucrat ultimile doua masini (in afara de citroen) spune ca duce 1.4HDI la doar 75CP si 175Nm. Asta ma face sa cred ca nu e acelasi motor ca pe C3, ala ajunge la 120CP/260Nm. E posibil deci sa existe diferente hard.

Eu am destul de multa incredere in ce spune pentru ca la el caii se masoara pe dyno, nu-s prezenti doar in pliantele publicitare.

armand_
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Dum 01-Dec-2013 18:26
Localitate: Constanta

Mesajde armand_ » Sâm 07-Dec-2013 02:51

cum se comporta masinile dupa modificari ? cutia de viteze , ambreiajul e totul ok ? multumesc

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Mesajde james kilowatt » Sâm 07-Dec-2013 23:43

Masina se comporta dupa cum ii este si numele... superb :D desi am avut o problema cu ea, mica insa ar fi putut deveni mare: intinzatorul lantului de distributie. Intinzatoarele facute pana in aprilie 2010 au fost slabe, masina mea a fost livrata in martie 2010 deci facea parte dintre cele cu probleme.

Cealalta masina pe care am chipuit-o a fost un hyundai getz crdi (90->124CP pe dyno). Fara probleme pana am vandut-o, foarte reusita masina aia.

Probleme tipice datorate tuningului: transmisie, turbo, etc n-am avut cu niciuna. Insa nici nu trag de ele, in 99.99% din timp caii aia suplimentari stau ascunsi.


Înapoi la “Electrica - C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv