Clutch actuator thermal protection activated

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

IonutA
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Joi 06-Iun-2019 07:20
Localitate: Iasi
Masina: Citroën C3

Clutch actuator thermal protection activated

Mesajde IonutA » Lun 10-Iun-2019 09:49

Salutare,

Se pare ca sunt si eu "norocos" in ceea ce priveste cutiile semi-automate de la Citroen, deoarece in ultima perioada la masina mentionata mai jos, dupa 5-6 Km, la semafoare sau la aproape orice oprire incep sa clipeasca AUTO si fulgul de zapada (insotite de 3 beep-uri) iar cutia nu mai vrea sa cupleze in treapta 1 sau R. Dupa 15-20 secunde pleaca din nou de pe loc fara probleme, iar o data pusa in miscare, masina schimba ok treptele pana la urmatoarea oprire.

De cateva zile a inceput sa nu mai functioneze nici butonul de AUTO, adica e aleator pe AUTO, cateodata activandu-se sau deactivandu-se in mers. Daca la descuierea masinii AUTO e dezactivat, de regula o incuiere, asteptat 1 min si apoi descuiat iar rezolva problema.

La scanare au aparut urmatorile erori pe cutie: P1804 (Clutch actuator thermal protection activated) si P1705. La reprezentanta au zis ca nu prea au idee despre ce e vorba, si mi-au recomandat sa evit ambuteiajele si sa acord suficient timp masinii sa se raceasca.

S-a mai intalnit cineva cu aceasta problema?

Masina in cauza:
Citroen C3, 1.4 16V, cutie semi-automata 5 rapoarte, 2005.

Multumesc!

ovy15popescu
pasionat
Mesaje: 286
Membru din: Vin 22-Feb-2019 15:46
Localitate: Campulung
Masina: C-elysee 1.2 puretech
2: 206 1.4 e

Re: Clutch actuator thermal protection activated

Mesajde ovy15popescu » Mar 11-Iun-2019 14:07

Salut! Nivelul de ulei este ok? A fost schimbat la timp? E clar un senzor de la discul de ambreiaj care îți dă bătăi de cap!
Libertatea mea încetează, acolo unde incepe, libertatea celuilalt!!!

IonutA
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Joi 06-Iun-2019 07:20
Localitate: Iasi
Masina: Citroën C3

Re: Clutch actuator thermal protection activated

Mesajde IonutA » Mie 12-Iun-2019 17:02

Salut,

Daca te referi la uleiul din motor, acesta a fost schimbat recent impreuna cu filtru. Cel din cutie nu l-am schimbat deoarece la toate service-urile (inclusiv reprezentanta) mi-au spus ca nu se schimba, iar nivelul e ok.

ovy15popescu
pasionat
Mesaje: 286
Membru din: Vin 22-Feb-2019 15:46
Localitate: Campulung
Masina: C-elysee 1.2 puretech
2: 206 1.4 e

Re: Clutch actuator thermal protection activated

Mesajde ovy15popescu » Mie 12-Iun-2019 21:03

Da la uleiul din cutie ma refer! Se schimba și uleiul din cutie! Eu l am schimbat la 90000 km de nevoie s a spart un semering la planetara și a curs aproape tot! Era tulbure după cei 10 ani și 90000 km! După ani își pierde din proprietăți! Pe lângă ungere el face și răcire!
Libertatea mea încetează, acolo unde incepe, libertatea celuilalt!!!


Înapoi la “Mecanica - C3”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv