Usa spate dreapta blocata - C3 1.4 Hdi 2002

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

DanoDAS
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Sâm 18-Iul-2020 17:20
Localitate: Piatra Neamt
Masina: Citroen C3 1.4 Hdi 50Kw 2002

Usa spate dreapta blocata - C3 1.4 Hdi 2002

Mesajde DanoDAS » Dum 19-Iul-2020 08:29

Salutare Club.
Povestea mea incepe asa:
Am cumparat un Citoren C3, 1.4 Hdi din 2002 si usa din dreapta spate nu se inchidea din telecomanda (am observat asta, bineinteles, dupa ce am platit-o si fostul a uitat sa mentioneze acest aspect, pe langa muuulte altele pe care le-am rezolvat... na... cumperi masina de la amici).
Am schimbat la ea distributie, lichide, filtre, garnituri pe unde curgea ulei, motorina etc, conducte motorina, pivoti, discuri frana, placute frana, senzor mers inapoi + diverse) si am zis ca "ia sa vad eu ce e cu portiera aia".
Si am vazut... am blocat-o din protectia pentru copii de pe portiera, sa nu se mai deschida din interior iar apoi, tot de pe portiera, din reglabilul de langa broasca, am blocat-o, nestiind ce face ala, sa nu se mai deschida nici din exterior. Deci... am blocat portiera definitiv. Am fost mandru de mine la inceput dar apoi, acela fiind locul unde pun scaunul copilului, mi-am dat seama ca e foarte dificil si pentru mine si pentru copil sa accesam fara a utiliza portiera.
Am facut o scurta introducere pentru a ne cunoaste, aceasta fiind prima postare, iar acum urmeaza intrebarea.

Exista vreun mod, vreun secret de a debloca acea portiera?

ovy15popescu
pasionat
Mesaje: 286
Membru din: Vin 22-Feb-2019 15:46
Localitate: Campulung
Masina: C-elysee 1.2 puretech
2: 206 1.4 e

Re: Usa spate dreapta blocata - C3 1.4 Hdi 2002

Mesajde ovy15popescu » Lun 20-Iul-2020 13:49

Da! Dai broasca jos si senzorul, cureti bine cu spray de contacte, verifici toate contactele electrice si integritatea firelor! Spor!
Libertatea mea încetează, acolo unde incepe, libertatea celuilalt!!!

DanoDAS
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Sâm 18-Iul-2020 17:20
Localitate: Piatra Neamt
Masina: Citroen C3 1.4 Hdi 50Kw 2002

Re: Usa spate dreapta blocata - C3 1.4 Hdi 2002

Mesajde DanoDAS » Lun 20-Iul-2020 20:39

ovy15popescu scrie:Da! Dai broasca jos si senzorul, cureti bine cu spray de contacte, verifici toate contactele electrice si integritatea firelor! Spor!

Multumesc pentru sfat. Problema e ca nu am efectiv cum sa deschid portiera nici din exterior nici din interior. Cum dau broasca jos?
Am blocat si protectia mecanica "copil" (deci nu pot deschide din interior) si protectia mecanica "exterior" (deci nu pot deschide din exterior).
Am mai gasit o nebunie ieri... nici portiera dreapta-fata nu se inchide din telecomanda. Si se inchidea acum cateva zile... Nu stiu... au probleme asa mari cu usile masinile astea?

ovy15popescu
pasionat
Mesaje: 286
Membru din: Vin 22-Feb-2019 15:46
Localitate: Campulung
Masina: C-elysee 1.2 puretech
2: 206 1.4 e

Re: Usa spate dreapta blocata - C3 1.4 Hdi 2002

Mesajde ovy15popescu » Lun 20-Iul-2020 21:59

Dai fata de usa jos, o sa te chinui ceva! Nasul e "expert" in desfacut asa ceva, l am asistat candva cu niste sarme indoite bagate pe langa geamul dat jos, cu fata de usa data jos partial! Da sunt probleme comune la PSA cu senzorii din uși si cu mizeria adunata pe broaște sau cu retezarea partiala sau totala a unor fire!
Libertatea mea încetează, acolo unde incepe, libertatea celuilalt!!!

DanoDAS
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Sâm 18-Iul-2020 17:20
Localitate: Piatra Neamt
Masina: Citroen C3 1.4 Hdi 50Kw 2002

Re: Usa spate dreapta blocata - C3 1.4 Hdi 2002

Mesajde DanoDAS » Sâm 25-Iul-2020 13:30

Ciudate masini. Nu am reusit nimic cu portiera spate. E in continuare si cred... pe veci blocata pana gasesc un "meserias". Acum super smecherie... am schimbat "blocatoarele" de la portierele din fata, ca se deschideau ca urechile la elefant... :D . Dupa remontare fete portiera, nu mai cupla inchiderea la portiera fata dreapta... Asa cum ati spus mai sus, am desfacut toate usile, dat cu spreiuri, dat cu uleiuri... parfumate actuatoarele, gadilite, mangaiate... am turnat si cateva picaturi de mir.. ca e ulei :D ... si finaly, toate se inchid si se deschid ca din fabrica.. Nevasta multumita! (By the way... e pentru dumneaei masina)...
Deci multumesc pentru pareri!

ovy15popescu
pasionat
Mesaje: 286
Membru din: Vin 22-Feb-2019 15:46
Localitate: Campulung
Masina: C-elysee 1.2 puretech
2: 206 1.4 e

Re: Usa spate dreapta blocata - C3 1.4 Hdi 2002

Mesajde ovy15popescu » Sâm 25-Iul-2020 21:41

Ma bucur ca ati reusit sa reparati partial problema! O sa il sun pe nașu' sa il intreb, poate reusesc sa explic cum sa faceti cu cea din spate!
Libertatea mea încetează, acolo unde incepe, libertatea celuilalt!!!

DanoDAS
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Sâm 18-Iul-2020 17:20
Localitate: Piatra Neamt
Masina: Citroen C3 1.4 Hdi 50Kw 2002

Re: Usa spate dreapta blocata - C3 1.4 Hdi 2002

Mesajde DanoDAS » Dum 26-Iul-2020 08:32

ovy15popescu scrie:Ma bucur ca ati reusit sa reparati partial problema! O sa il sun pe nașu' sa il intreb, poate reusesc sa explic cum sa faceti cu cea din spate!


Multumesc, astept un semn!

DanoDAS
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Sâm 18-Iul-2020 17:20
Localitate: Piatra Neamt
Masina: Citroen C3 1.4 Hdi 50Kw 2002

Re: Usa spate dreapta blocata - C3 1.4 Hdi 2002

Mesajde DanoDAS » Dum 26-Iul-2020 08:38

Aaaa... pentru cei ce sunt deranjati de trancaneala capacului din spate de sub hayon... o solutie rapida, dar eficienta e montarea de garnitura izolatoare usi/geamuri sub acesta, pe laterale, si pe marginea exterioara, sub locatia unde calca tampoanele de la hayon. O sa atasez poze daca reusesc sa gasesc cum.
Imagine

Imagine


Înapoi la “Mecanica - C3”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973