Indicatorul STOP

Forum de discutii generale despre Citroen BX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
dragos
simpatizant
Mesaje: 41
Membru din: Mar 27-Apr-2004 13:45
Localitate: vaslui

Indicatorul STOP

Mesajde dragos » Mar 14-Mar-2006 10:30

Va salut pe toti.de curand mi-am recarosat masina(bx-diesel 92'),dar am o problema,indicatorul stop sta aprins continuu si suspensia spate e foarte tare,indicatorul de la antigel sta si el aprins(e posibil sa nu fi aerisit cum trebuie instalatia?).
Recarosarea s-a facut la un service nu tocmai specializat in bx-uri.

astept raspunsuri. Merci

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Mesajde paga » Mar 14-Mar-2006 10:46

citeste aici cum se face corect aerisirea.
daca suspensia pe spate este rigida, verifica daca ai inaltimea corecta sau poate sferele sunt descarcate.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 16-Mar-2006 16:34

daca ai umblat si la conductele de suspensie si le-ai pus aiurea, si asta poate fi un posibil motiv. mai pot fi si rulmentii de la brat terminati (sta cracanata /--\ de spate?), sferele, reglajul inaltimii (din corector). la becul de nivel de antigel poate fi sonda stricata si atunci sta aprins tot timpul. asta daca nu cumva chiar iti lipseste apa (antigel) dar cred ca de asta iti poti da seama si singur. daca sta aprins becul de la suspensie poate fi vorba de lipsa de ulei (verifica pe indicatorul de la vas), lipsa de presiune in instalatie, vana de securitate defecta... sau poate fi legat de defectul din spate. greu de zis exact de la distanta si fara sa stiu ce lucrari s-au facut la masina
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

sandu2006v
pasionat
Mesaje: 119
Membru din: Mar 28-Feb-2006 19:07
Localitate: Pascani

Dragos, si eu am avut la fel...problema cu suspensia spate..

Mesajde sandu2006v » Mar 21-Mar-2006 07:04

Dragos, si eu am avut la fel...problema cu suspensia spate..Vezi ca ai o sfera sparta pe spate...S-a spart membrana si s-a umplut cu ulei.Sigur asta e problema...LA mine era sparta stanga spate.Mergi si fa-ti presiunea in toate intre 55 si 60 bari. (azot)

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dragos, si eu am avut la fel...problema cu suspensia spa

Mesajde khan » Mar 21-Mar-2006 14:41

sandu2006v scrie:Dragos, si eu am avut la fel...problema cu suspensia spate..Vezi ca ai o sfera sparta pe spate...S-a spart membrana si s-a umplut cu ulei.Sigur asta e problema...LA mine era sparta stanga spate.Mergi si fa-ti presiunea in toate intre 55 si 60 bari. (azot)


de ce la toate? e 55 fata, 40 spate, cu gaurelele corespunzatoare (1,4 - 1,6 fata, 1,0 - 1,1 spate)
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

Avatar utilizator
levente_txf
simpatizant
Mesaje: 25
Membru din: Dum 27-Feb-2005 18:28
Localitate: Vulcan

Mesajde levente_txf » Vin 24-Mar-2006 02:13

:lol: sfera nu se sparge sa se umple de ulei se descarca dupa un anumit timp ramane fara azot si nu mai are ce sa tina membrana.sfera anpartita an doua jumate cu ulei care este chiar la telescop,azotu este dupa ,cand ai sfera descarcata baga an gaura un pai subtire si vezi cat intra paiul,daca intra mult e descarcat ,daca intra putin e ancarcat sata e ca sa stiti cand mai aveti probleme :lol:


Înapoi la “Citroen BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern