Traversat Bulgaria

...Si nu numai ! Locuri pe care le-ati vazut sau pe care planuiti sa le vizitati.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Traversat Bulgaria

Mesajde kata » Mar 13-Sep-2005 12:41

Ofer un sfat prietenesc celor care au de traversat Bulgaria:

- efectuati acest procedeu pe timp de noapte, cu pedala acceleratiei la max.
- aveti pregatiti 2x10 leva (sau 10euro) eventual in bancnote de 5.

Avantaje:
- drumuri bune, se poate merge cu viteza constanta mare (o medie de peste 100km/hr se poate obtine relativ usor)
- pericol de incidente extrem de redus (e deja a 2-a oara cand merg noaptea si nu am patit absolut nimic, mai mult am mai si oprit pe la 4 dimineata sa-i intreb pe niste baieti cum sa ajung undeva), confirmat in ultimul timp de din ce in ce mai multa lume.
- intalniri cu politia max 2 (comparativ cu app. 10 pe timp de zi). in cazul nefericit in care te ia radarul, cei 10 euro ar trebui sa fie arhisuficienti.
- timp de asteptare in vami incomparabil redus fata de cel pe timp de zi

Dezavantaje:
- stres marit din cauza sofatului pe timp de noapte
- oboseala (pentru cei care nu si-au luat suficiente masuri de prevenire)


Per global, timpul necesar acestui procedeu se reduce la app. jumatatea celui pe timp de zi.

cristi
simpatizant
Mesaje: 35
Membru din: Vin 04-Mar-2005 10:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristi » Mar 13-Sep-2005 15:38

Citesc postul tau si ma gandesc ca s-au potolit raketii bulgari (?!?!?!)
Am un prieten care a trecut prin bulgaria cu autocarul noaptea si singurul lucru care i-a salvat de raketi a fost un tir care a spulberat masinile rau-voitoare.
De asemenea, am auzit din mai multe surse despre foarte multe masini oprite si praduite.
Multi spun ca banii de amenzi din timpul zile si timpul mai lung de mers sunt o alternativa perfect acceptabila la pierderea tuturor bunurilor materiale, daca nu si a vietii.
Sa dea D-zeu sa iti mearga cat se poate de bine de cate ori treci prin bulgaria.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 13-Sep-2005 18:57

Ca unul care am mers de mai multe ori prin Bulgari si noaptea si ziua, pot sa-ti spun ca e de preferat sa mergi ziua. Racketi n-am intilnit, dar politia bulgara are un mod de a actiona absolut unic: cind nici nu te astepti iti sare in fata un politist dintr-un boschete de pe marginea drumului. Cind opresti, observi ca masina (de regula o Lada, Niva sau mai vechi), nu e parcata pe drum, ci ascunsa in afara. Scopul opririi este, ati ghicit, sa cotizati. Motive se gasesc, asta in cazul in care se obosesc sa le caute, pentru ca de regula sint foarte directi, iti cer bani direct. E bine sa aveti euro, cam strimba din nas la leva.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Joi 15-Sep-2005 09:34

treaba cu raketii s-a cam dus. ma rog, n-am mai auzit in ultimul timp de baieti.

oricum, pentru cine nu vrea sa-si asume riscul de a merge noaptea, n-are decat. dupa parerea mea acesta e mai mic ca acela de a te prinde vreun atentat in turcia.

DMX
pasionat
Mesaje: 748
Membru din: Vin 02-Dec-2005 15:32
Localitate: RO.Bucuresti
Contact:

Mesajde DMX » Sâm 07-Ian-2006 02:44

Eu am trecut prin bulgaria ..sa ajung in grecia ...si ....nu as fi comdus noaptea ...decat in conditiile in care as fi stiut drumul fff bine ...ptr cineva care merge ptr prima data prin Bulgaria.... mergeti ziua ..pregatiti 10 euroi ..ptr radar ...
Un sfat daca aveti prieteni un antiradare ...slabe rau de tot ..adik care la noi nu faci nimik cu el ..luati`le ...o sa va fie de folos ... eu am avut o rasnita de antiradar ..si m`a avertizat din timp la toate radarele lor ....
Acum 2 ani am facut drumul asta ... si eram 2 masini .... la una din ele care ramasese mai in urma ..a incercat sa fie oprita ..de unii care vezi doamne aveau probleme la masina .... aratau ca tiganii ..olari de la noi (asta ne`au povestit cei din masina cealalta ) ,ideea ese sa nu opresti .

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Sâm 07-Ian-2006 06:43

Ai dracu bulgari, si se cred mai "integrati" decat noi!
Lua-le-am Cadrilaterul inapoi! :o

Avatar utilizator
Ford_V6
pasionat
Mesaje: 469
Membru din: Dum 26-Dec-2004 13:49
Localitate: Ploiesti/Bucuresti

Mesajde Ford_V6 » Dum 08-Ian-2006 10:34

dupa parerea mea tara aia este in stadiul de dupa un razboi mondial . . .totul pare pustiu.

plus de asta o duc rau de tot fata de noi . . . . in sofia nu am reusit sa numar 3 aparate de a/c pe o strada . . . iar termopanele le-au vazut doar la tv.

parerea mea e ca sunt vai mama lor.

Avatar utilizator
m.s.
pasionat
Mesaje: 337
Membru din: Dum 10-Iul-2005 16:42
Localitate: cluj

Mesajde m.s. » Dum 08-Ian-2006 17:33

...si ce masini au.... ](*,)

DMX
pasionat
Mesaje: 748
Membru din: Vin 02-Dec-2005 15:32
Localitate: RO.Bucuresti
Contact:

Mesajde DMX » Dum 08-Ian-2006 17:44

Masini predominat rusesti .... si un singur audi A6 am vazut ...mergand ..cam 800 km ...prin bulgaria ...incredibil ....oricum noi stam bine la capitolul masini fata de multe alte state ....de exemplu in grecia la cea mai tare discoteca a lor ..eu nu am vazut decat 3 masini fff scumpe .... la noi ...vezi jumatate din parcare masini nu scumpe ...EXTREM de scumpe (ultimile aparitii) ..si cealalta jumata ...masini medii (sa le spunem) .
Am fost in chehia (praga ) am mers cu trenul ...mi`am lasat masina acasa ....ca de eram multi ...in fine .... masini medii si cateva sa zici ca eram masini de lux ....dar la noi vezi masini mult mai bazate ...si m`am plimbat 90% din perioada stata acolo prin centru ....

O sa plec la ski in austria pe la sfarsitul lu` februarie ...cu masina si o sa va spun atunci cum sunt drumurile ...ro ,ungaria , austria !! daca altcieva a mers ..sa`si spuna parerea !!

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Dum 08-Ian-2006 18:33

daca altcieva a mers ..sa`si spuna parerea !!

uite aici ceva:
http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?t=248

DMX
pasionat
Mesaje: 748
Membru din: Vin 02-Dec-2005 15:32
Localitate: RO.Bucuresti
Contact:

Mesajde DMX » Lun 09-Ian-2006 02:36

mersi marian !!

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 09-Ian-2006 10:09

Am mers si eu prin Bulgaria si ziua si nopatea. Ideea e ca la ei drumurile nu sitn intre localitati ci trec pe linga localitati, reminiscenta de pe vremea cind erau sub ocupatie otomana. Ce pot sa spun, coruptie generalizata, mai rau ca la noi: te opreste politia si iti cere direct spaga, pe fata. Asa cum a zis cineva mai devreme, nu e bine sa opresti. Probabil ca un antiradar e bun pt ca limitarile lor de viteza sint 50 in localitate si 70 in afara. Singurele sosele bune, hai sa le zicem autostrazi sint pe linga Sofia.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
rainman
simpatizant
Mesaje: 44
Membru din: Vin 14-Noi-2003 21:07
Localitate: Bucuresti

Mesajde rainman » Mar 11-Apr-2006 17:56

Pentru cine pleaca vara asta in Grecia si trece prin Bulgaria cu masina... Cind luati vignieta pentru taxa de drum, luati-o pe 1 luna (10 E) si evitati astfel la intoarcere eventualele comentarii si tratative cu vamesul. Trebuie sa va dea o vignieta si chitanta. Este foarte important ca vignieta sa fie aplicata pe parbriz (in coltul dreapta sus) si sa pastrati cu atentie chitanta (pentru a o arata la nevoie la intoarcere). Am auzit citeva patanii cum ca daca nu au avut chitanta respectiva desi aveau vignieta, a trebuit sa plateasca iar taxa de drum. Or fi povesti, n-or fi, e bine de stiut...
Toate bune!


Înapoi la “Drumuri Europene”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern